Zdravá Výživa

5 tipov na lepšiu imunitu počas zimy

Okrem prejedania sa pod Vianočným stromčekom na teba v zime číhajú ešte ďalšie nástrahy, ktoré môžu tvoj progres v gyme spomaliť. Určite to poznáš, keď sa vonku ochladí a ty začneš pociťovať boľavé hrdlo a telo. Niekedy trvá aj niekoľko týždňov, kým sa z toho dostaneš. A počas tých týždňov myslíš len na jedno. Tréningy v gyme, ktoré by ti dodali energiu. Aby si si týmto nemusel prejsť, musíš udržovať celé telo v dobrej kondícii. Ale najdôležitejšie je si vybudovať lepšiu imunitu.

Zdroj: Pixabay

Mysli na spánkový režim

Už niekoľkokrát sme zdôrazňovali dôležitosť spánku. Prečo? Pretože počas neho sa deje veľa procesov, ktorých priebeh odzrkadľuje ako sa nasledujúci deň budeš cítiť. Zdravý dospelý človek by mal dodržiavať osem hodín spánku denne.

Obnovovanie buniek

Keď spíme, naše telo má konečne čas na všetky funkcie, na ktoré počas dňa nebol. Obnovovanie buniek je jednou z nich. Dochádza k produkovaniu hormónov, syntéze bielkovín a obnovovaniu svalového tkaniva. Naše telo je tak silnejšie a odolnejšie aj počas zimy.

Funkcia mozgu

Zo všetkých orgánov, najviac čerpá zo spánku mozog. Keďže práve on dáva signály celému telu a chráni ho pred napadnutiami vírusmi, tak je dôležité myslieť na čas, kedy môže nabrať energiu aj on.

Udržiavanie váhy

Udržiavanie váhy je niečo, čo sa pred sviatkami obzvlášť hodí. Spánok kontroluje tvorbu hormónov, ktoré majú za úlohu vyvolávať hlad. Preto vďaka správnemu spánkovému režimu prijmeš menej kalórií a nepriberieš zbytočné kilá.

Imunita

Spánkový režim a imunita idú ruka v ruke, pretože počas spánku telo vyrába cytokíny, protilátky a imunitné bunky. Tie všetky spolupracujú , aby sa do tela nedostali škodlivé látky.

Buď aktívny

Lepšiu imunitu môžeš docieliť aj vďaka pravidelnému cvičeniu. Počas každej fyzickej aktivity sa v tele rozprúdi krv. Podporuje sa tým produkovanie bielych krviniek, ktoré, ako všetci vieme, majú za úlohu bojovať proti chorobám. Ďalší dôvod, prečo by si nemal vynechať tréning.

Využi výhody doplnkov výživy

To množstvo vitamínov a minerálov, ktoré by sme denne mali prijať je tak veľké, že je to priam nemožné. Preto najlepšie urobíš, ak zvážiš doplnky výživy. Stačí jedna tabletka a máš odporúčanú dávku všetkých dôležitých látok. Medzi ne patrí napríklad vitamín c, zinok, vitamín D a železo. Špeciálne počas zimy je ťažké prijať vitamíny z potravy a prostredia. Preto nenechaj aby ťa práve toto obralo o lepšiu imunitu a týždne tréningov.

Zdroj: Unsplash

Jedz zdravo a vyvážene

Nikoho asi neprekvapí, že zdravá strava je kľúčom k lepšej imunite. Počas zimy je výber potravín menší a ich kvalita je horšia. Preto dávaj extra pozor na to, čo dávaš do svojho tela.

Tvoju stravu by mali tvoriť tieto potraviny:

  • citrusové ovocie
  • cesnak
  • brokolica
  • jogurt
  • špenát
  • ustrice
  • celozrnné pečivo
  • sladké zemiaky
  • grep
  • zázvor
strava-pre-lepsiu-imunitu
Zdroj: Unsplash

Nezabudni na pitný režim

Pitný režim je dôležitý ako v lete, tak aj počas zimy. Voda pomáha prepravovať živiny, ktoré si prijal zo stravy, do celého tela. Okrem toho, odstraňuje odpadové látky a hydratuje orgány. Pri každom pohybe alebo nádychu strácaš kúsok tekutín z organizmu. Preto maj so sebou vždy fľašu s vodou. V zime sa hodí mať po ruke aj šálku čaju. Napríklad zelený, ale aj čierny čaj dokonca dodávajú antioxidanty, ktoré ničia škodlivé látky a zlepšujú imunitu.

Pridaj komentár