Návod

5 tipov na rýchly metabolizmus

Ľudia sa v dnešnom svete často rozdeľujú podľa rýchlosti ich metabolizmu. Tí, ktorí ho majú rýchly si môžu užívať kúsok čokolády bez toho, aby sa báli o jej spálenie. Naopak, ľudia s pomalým metabolizmom jedia šalát na raňajky, obed, večeru a pritom stále priberajú. V tomto článku sa dozvieš, ako aj ty môžeš zrýchliť svoj metabolizmus a byť ten šťastný človek s čokoládou.

ČO JE METABOLIZMUS?

Známy aj ako látková premena, je zhrnutie všetkých biochemických zmien chemických zlúčenín v živých organizmoch a bunkách. Jednoducho povedané, ide o to, ako rýchlo dokáže tvoje telo stráviť jedlo a spáliť kalórie.

ZAČNI S PLNOHODNOTNÝMI RAŇAJKAMI

Nie nadarmo sa hovorí, že ranná rutina má dopad na celý tvoj deň. Poväčšine, tak ako ráno začneš, pokračuješ celý deň. Či už ide o nastavenie mysle alebo jedlo, ktoré ješ. Ak začneš s plnohodnotnými raňajkami, bude ti záležať aj na ďalších jedlách počas dňa.

Tvoje raňajky by mali obsahovať potraviny bohaté na železo. Čiže špenát, morské plody, sušené ovocie.

Rovnako dôležitá je vláknina, ktorá sa delí na dva druhy. Rozpustnú, ktorá púta na seba veľké množstvo vody a vďaka tomu sme sýtejší dlhšie a nerozpustnú. Tá urýchľuje prechod potravy črevom.

Naše telo nedokáže vlákninu stráviť, no neustále sa o to pokúša. Touto snahou telo páli kalórie, čo vedie k rýchlemu metabolizmu. Väčšina jedál obsahuje aj rozpustnú, aj nerozpustnú vlákninu. Napríklad ovocie, červená repa, špargľa, orechy a kukurica.

Dôležitou súčasťou stravy by mali byť aj bielkoviny, z rovnakého dôvodu ako vláknina. Aj keď telo bielkoviny dokáže štiepiť, trochu mu to trvá. A na to, aby ich dokázalo stráviť používa až 10 % z prijatých kalórií. Tento proces sa volá termogenéza a vďaka nej dokážeš zrýchliť výmenu látok.

Jednoduchý spôsob ako doplniť bielkoviny je, že do svojho ranného smoothie prihodíš lyžičku srvátkového proteínu alebo si na raňajky dáš vajíčka.

K týmto jedlám, ktoré hneď zrána naštartujú tvoj metabolizmus, pridaj ešte zelený čaj alebo kávu.

Vďaka kofeínu, ktorý obsahujú, dostaneš do tela Epigalokatechín galát (EGCG). Táto ingrediencia je známa ako veľmi účinný urýchľovač metabolizmu.

Zdroj: Unsplash

ZARAĎ DO SVOJHO JEDÁLNIČKA ŠTIPĽAVÉ JEDLÁ

Štúdie ukázali, že štipľavé jedlá obsahujú chemikálie, ktoré nakopnú tvoj metabolizmus. Tento efekt je pravdepodobne len dočasný, no ak budeš často používať štipľavé koreniny, môžeš vidieť rýchle výsledky.

Odporúčame ti siahnuť po Skinny Food Co Spice Seasonings. Táto zmes korenín obsahuje nulové kalórie, nulový cukor, nulové množstvo mliečnych výrobkov a nulový lepok. Život si treba trochu okoreniť. 😉

DODRŽUJ PITNÝ REŽIM

Na to aby tvoje telo dokázalo spracovať kalórie, ktoré si prijal, potrebuje vodu. Vedci dokázali, že ak si aspoň trochu dehydrovaný, tvoj metabolizmus sa spomalí. Naopak, dostatok tekutín dokáže zrýchliť látkovú premenu až o 25 % po tom ako sa napiješ. Ak každú hodinu vypiješ zopár pohárov vody, tvoj metabolizmus bude veľmi rýchly po celý deň. Tiež si môžeš pomôcť jedlom, ktoré prirodzene obsahuje vodu. Napríklad ovocie a zelenina.

Vytvor si dobrý pitný režim, aby sa nestalo, že tvoje telo bude dehydrované.

Zdroj: Unsplash

VIAC SVALOV, RÝCHLEJŠÍ METABOLIZMUS

Väčšinou cvičíme práve kvôli tomu, že chceme nabrať svaly. No aj ten, čo cvičí, aby schudol potrebuje svalovú hmotu. Svaly totiž dokážu zrýchliť metabolizmus. Ako?

Jednoducho. Svaly pália viac kalórií ako tuky.

Pre porovnanie, 1 kilogram svalov spotrebuje až 6 kalórií len na to, aby ich telo udržalo. Aj počas toho, keď nič nerobíš a ležíš pre telkou. Na druhej strane, 1 kilogram tukov spáli iba 2 kalórie.

Naberanie svalov nie je také jednoduché. Dôležité sú tri body :

  • správne cvičenie
  • dobre zložený jedálniček
  • pravidelný rest day

Práve na správny jedálniček sme sa pozreli v našom článku, ktorý si môžeš prečítať tu.

Na zrýchlenie a rast svalov je dôležité na tréningoch vydať zo seba maximum. To môže byť docielené vysoko-intenzívnymi, silovými tréningmi, kardiom alebo HIIT tréningom.

Dôležité je zobrať tvoje tréningy o level vyššie. Tvojmu telu trvá niekoľko hodín po intenzívnom tréningu, aby sa dostalo do normálnej rýchlosti metabolizmu. Počas tohto času, spáli viac kalórií ako bežne. Čiže dávaj do svojich tréningov všetko a telo sa ti odplatí zrýchleným metabolizmom.

Zdroj: Unsplash

NESTRESUJ

Jasné, že sa to ľahšie hovorí ako robí. No možno keď budeš nabudúce stresovať, spomenieš si na tento článok a na efekty, ktoré má stres na tvoje telo.

Vedci z Floridskej Univerzity zistili, že chronický stres potláča tvorbu betatrofínu a brzdí tvorbu enzýmu, ktorý je potrebný na štiepenie tukov. Na inej univerzite zase pozorovali ženy, ktoré prechádzali stresujúcim obdobím. Ukázalo sa, že po zjedení tučného jedla, telo týchto žien spálilo o 104 kalórií menej ako u žien, ktoré neboli vystavené stresu.

Je dôležité naučiť sa mať pod kontrolou stres. Pre každého funguje niečo iné. Prechádzky v prírode, meditácia, jóga či cvičenie.

Pamätaj si. Ak stresuješ kvôli niečomu, čo môžeš zmeniť, choď a zmeň to. No ak je to niečo, čo je mimo tvojej kontroly, nie je dôvod stresovať.

Nezabúdaj, že svoj metabolizmus nebudeš mať nikdy na 100% pod kontrolou. Záleží na množstve ďalších faktorov. Vek, pohlavie, typ tela… Tieto veci ovplyvniť nevieme. Nanešťastie, všetci starneme. No ak budeš dodržiavať týchto 5 rád, určite dokážeš svoj metabolizmus nakopnúť.