Návod

8 tipov a trikov: Ako zostať fit počas dovolenky?

Leto je čas, kedy častokrát zabúdame na svoje fitness plány a necháme sa uniesť letnou atmosférou. Nikomu sa predsa na dovolenke nechce vstávať skoro ráno a ísť do posilky a už vôbec nie kontrolovať celý deň príjem kalórií. V tomto článku si povieme, ako si užiť dovolenku a po jej skončení zostať fit.

NEPODCEŇUJ KVALITNÝ SPÁNOK

Počas spánku prebieha veľa procesov, ktoré sú potrebné pre zdravé fungovanie tela. Pri jeho nedostatku sa nielen zhorší imunita, ale telo sa dostáva pod stres. Ten, ako vieme má na svedomí priberanie.

Ak sa raz tvoja rutina spánku preruší, trvá veľmi dlhý čas na jej napravenie. Preto si skús nastaviť počet hodín spánku ako doma, tak aj na dovolenke. Ak to nie je možné, jedz iba ľahké jedlá, vyhýbaj sa kofeínu a pi veľa vody. Rob všetko preto, aby si mal energiu hýbať sa a robiť správne rozhodnutia, ktoré majú vplyv na tvoje výsledky.

LIMITUJ ALKOHOL A SLADKÉ

Obidva predstavujú prázdne kalórie, po ktorých si telo žiada stále viac a viac. Extra kalórie budú mať na svedomí extra kilá. Tie sa najčastejšie usadia na bruchu ako tuky a s nimi zostať fit už nebude také jednoduché.

Zdroj: Unsplash

PREŠTUDUJ OKOLIE

Hneď ako si vyberáš destináciu mysli na to, že nechceš len tak povaľovať šunky. Či už to bude turistika alebo plávanie v mori, naplánuj si aktivity cieľavedomo. Taktiež si preštuduj lokalitu a nájdi fitness centrá, ktoré ti vyhovujú. Aj pri vyberaní hotela pozeraj na ponuku posilňovní a bazénov. Možno sa to zdajú byť maličkosti, ale práve tie môžu ovplyvniť to, ako ľahké bude zostať fit po dovolenke.

NEPRESKAKUJ RAŇAJKY

Určite si počul, že raňajky sú najdôležitejším jedlom počas dňa. To neprestáva platiť ani počas dovolenky. Už tvoje ráno určuje ako bude vyzerať zvyšok tvojho dňa. Preto siahni po výživných jedlách ako ovsené vločky s ovocím a orechovým maslom alebo vajíčkach s avokádovým toastom.

Pri švédskych stoloch na raňajky je veľmi dôležitá sebadisciplína. Na nej môžeš pracovať počas celého roku a potom v lete to budeš mať o niečo jednoduchšie. Vedieť, že to jedlo tam je, ale ty ho nemusíš všetko zjesť ti prinesie slobodu a časom aj lepšiu postavu.

VYUŽI CVIKY S VLASTNOU VÁHOU

Pri týchto cvikoch ťa ani malý priestor hotelovej izby nemôže odradiť. Pri správnom zostavení workoutu môžeš mať vďaka nim plnohodnotný tréning. Okrem toho, že spáliš nejaké kalórie, popracuješ aj na svojej mobilite a tvoj výkon sa po dovolenke ešte zlepší. Skús kliky, drepy, výpady, plank. Ak chceš zo seba vydolovať maximum v minimálnom priestore, pozri náš článok, v ktorom sme si ukázali najefektívnejšie cviky s vlastnou váhou.

cvik-ako-zostat-fit
Zdroj: Unsplash

ROB SPRÁVNE ROZHODNUTIA

Ak je možnosť ísť peši, choď. Chôdza má jednu výhodu. Dá sa robiť hocikde. Môžeš využiť čas a prezrieť si letovisko. Alebo preskúmať, čo ponúka hotel. Výhody chôdze sa dajú využiť aj v každodennom rozhodovaní. Namiesto vysedávania v aute použi nohy. V obchodnom centre nepoužívaj eskalátory, ale choď po schodoch.

Aj konzumáciu kalórií sa dá ovplyvniť malými rozhodnutiami. Zostať fit sa bez nejakej kontroly nad jedlom nedá. Vyberaj si jedlá, ktoré sa skladajú z veľa zeleniny a vyhýbaj sa fast foodu. Radšej nech obsahujú menej ingrediencií. Hlavne, že vieš aké. To, čo chutí najlepšie je častokrát dochutené umelými sladidlami a inou chémiou.

ZBAĽ SA CIEĽAVEDOMO

Jeden trik, ako sa motivovať cvičiť je, že oblečenie na cvičenie máš na sebe celý deň. Potom je jednoduchšie len vyjsť z domu rovno do posilky. Zbaľ si preto hlavne legíny, kraťasy, tepláky a pohodlné tričká. Aj na našej stránke nájdeš výber, ktorý zvýši tvoju šancu na spálenie viacej kalórií.

Okrem oblečenia, nezabudni na švihadlo a posilňovacie gumy.nenáročné na priestor nie len v kufri, ale aj vonku či v hotelovej izbe. Môžeš ich využiť na workout hocikde a hocikedy.

Na všetky tieto aktivity potrebuješ vhodnú obuv. Preto šľapky na pláž by mali doplniť aj tenisky na behanie. A ktovie? Možno ťa myšlienka ranného behu pri pláži nadchne tak, že si v nich dokonca aj zabeháš. 😉

Zdroj: Unsplash

POČÚVAJ SVOJE TELO

V cudzej krajine na tvoje telo číha veľa nepriateľov. Rôzne choroby, stres z nového prostredia, klimatizácia všade kam sa len pohneš. Je možné, že sa budeš cítiť zle a vôbec nebudeš mať energiu vtlačiť do nabitého programu ešte aj workout. Počúvaj svoje telo. Netlač naňho zbytočne. Ak sa ti nepodarí zacvičiť si, nelám si nad tým hlavu. Spôsobíš telu iba väčší stres a bude na tom ešte horšie. Zostať fit nemusí byť vždy na prvom mieste. Sústreď sa vtedy hlavne na dostatočný príjem tekutín a na kvalitný spánok.