Návod

Ako vybrať anabolizanty pre kulturistiku a fitness?

Ako vybrať anabolizanty pre kulturistiku a fitness?

Medzi veľmi obľúbené doplnky stravy mnohých kulturistov a športovcov patria anabolizanty. Tie sa využívajú najmä na rast svalovej hmoty, no pre telo majú aj rad ďalších výhod. V prípade, že sa o ne zaujímate a plánujete si nejaké kúpiť, by ste mali vedieť ako sa delia. Na trhu sa totižto stretnete s viacerými druhmi.

Ako vybrať anabolizanty pre kulturistiku a fitness?
Ako vybrať anabolizanty pre kulturistiku a fitness?

Čo sú anabolizanty?

Na začiatok by sme si mohli bližšie vysvetliť, čo vlastne anabolizanty sú. V jednoduchosti povedané, ide o výživové prípravky, ktoré podporujú rast svalovej hmoty. Vhodné sú najmä pre mužov, pretože práve u nich podporujú hormón testosterón.

Výhodou anabolizantov je to, že pre telo nie sú škodlivé. Sú výživovým doplnkom, ktorý telu prirodzene pomáha. Nemajú teda negatívne účinky ako niektoré iné “čarovné” tabletky.

Na čo sú anabolizanty vhodné?

Ako sme už vyššie spomenuli, anabolizanty sú vhodné pre rast svalov. Dokážu aktivovať nielen rastové hormóny, ale taktiež metabolické procesy vo vašom tele.

Najlepší účinok majú u mužského pohlavia, pretože stimulujú hormón s názvom testosterón. Ten sa stará o správne fungovanie tela a telesnú stavbu. Dokonca má vplyv aj na sexuálny život.

Zaujímavosťou je, že testosterón sa nachádza aj v ženskom tele. V tomto prípade však ide len o zanedbateľné množstvo.

Anabolizanty podľa formy

Anabolizanty môžeme deliť podľa niekoľkých kritérií. Tým prvým je forma. Na trhu sa stretnete s tromi druhmi:

 • Tuhé – vo forme tabliet. Sú najpraktickejšie. Užívajú sa veľmi jednoducho. Môžete ich mať vždy pri sebe.
 • Tekuté – tento typ je síce menej praktický ako tablety, no veľmi obľúbený vďaka tomu, že sa vie rýchlo vstrebať. Spravidla sa užíva tesne pred tréningom.
 • Práškové – posledný typ sa vstrebáva taktiež veľmi rýchlo. Užíva sa tesne pred tréningom. Plus, jeho výhodou je najmä to, že množstvo si viete upraviť presne podľa seba.

To, aký typ si vyberiete, je čisto na vás. Niekomu vyhovuje športová výživa v tabletkách, inému zas vo forme prášku.

Zdroj: Pexels.com

Najznámejšie anabolizanty

Anabolizanty ďalej delíme ešte na samostatné druhy. K nim sa radia:

 • HMB
 • NO
 • Beta-alanín
 • Arginín
 • BCAA

O každom si niečo bližšie povieme.

HMB

HMB, známy aj ako Hydroxymetylbutyrát, sa využíva nielen na rast svalov, ale taktiež na zvýšenie fyzického výkonu. Najčastejšie ho využívajú kulturisti. Ak by ste ho chceli prijímať zo stravy, mali by ste do jedálnička zaradiť najmä citrusy a ryby.

HMB využíva tuky ako zdroj energie. Vďaka tomu dokáže podporovať rast svalov a zároveň páliť tuky.

NO

Nitrix oxide má vo svojom zložení látku s názvom oxid dusný. Ten rozširuje cievy a podporuje prekrvenie svalov. Tým sa zrýchľuje nielen rast, ale taktiež regenerácia.

Beta-alanín

Táto aminokyselina má niekoľko skvelých výhod pre telo. Podporuje tvorbu svalovej hmoty, spaľuje tuky, zvyšuje výkon a vytrvalosť a dokáže taktiež oddialiť svalovú únavu. Ak túžite po kvalitnom anabolizante, beta-alanín je jedným z najlepších.

Arginín

Rovnako ako beta-alanín, aj arginín má veľké množstvo výhod pre mužské telo. Využíva sa ako na podporu rastu svalov, tak aj na chudnutie. Okrem toho má výhody ako napríklad:

 • urýchľovanie hojenia rán
 • liečba neplodnosti
 • obranná funkcia pred rakovinou
 • znižovanie krvného tlaku
 • ochrana pred svalovou únavou.

A množstvo ďalších.

BCAA

BCAA sa často medzi anabolizanty neradia. Podporujú však rast svalov a pre telo majú množstvo výhod. Za vyskúšanie preto rozhodne stoja.

Ide o aminokyselinu najčastejšie sa vyskytujúcu vo forme prášku alebo tabliet.

Vedľajšie účinky

Výhodou anabolizantov je najmä to, že nemajú takmer žiadne vedľajšie účinky. Radia sa medzi doplnky výživy vytvorené na prírodnej báze. Pre telo sú preto prirodzené a zdravé.

Plus, nedá sa nimi predávkovať. Dennú dávku však zbytočne nezvyšujte. Na telo to nemusí mať nijaký dopad. Maximálne organizmus zaťažíte niečím, čo bude musieť spracovať.

Zdroj: Pexels.com

Najúčinejšie značky

Na trhu nájdete desiatky druhov anabolizantov. Vyrábajú ich rôzne značky. Medzi najúčinnejšie sa radia prohormóny od značiek Swiss Pharmaceuticals, Magnus Pharmaceuticals či German Pharmaceuticals.

Samozrejme, existuje ešte množstvo ďalších, z ktorých si môžete vybrať. Najlepšie urobíte, ak niekoľko z nich vyskúšate, aby ste zistili, aký druh či značka sú pre vás najlepšie.

Zhrnutie

Anabolizanty sú skvelým výživovým doplnkom pre každého, kto túži nabrať svaly rýchlejšie a jednoduchšie. Ich najväčšou výhodou je najmä fakt, že väčšina patrí medzi prírodné produkty. Pre telo sú prirodzené a nemajú takmer žiadne vedľajšie účinky. Vyskúšajte ich ešte dnes.

Related Posts

Pridaj komentár