Recepty

Čo jesť pred a po tréningu?

Z extrému do extrému. Pred tréningom sa rýchlo napcháš všetkým možným, aby telo malo energiu. No zrazu máš chuť si iba ľahnúť a spať. Bojuješ s myšlienkou, že sa na tréning vykašleš. A stane sa. Tak na druhý deň nezješ pre istotu nič a tvoje telo zrazu nedokáže to, čo predtým. Keď prídeš domov, siahneš hneď po prvej veci, čo vidíš. Nebude to zrovna to najlepšie a budeš mať pocit, že si hneď nabral to, čo si práve vo fitku spálil. V tomto článku ti pomôžeme nájsť balans, povieme si, čo naše telo potrebuje a tiež si ukážeme zopár nápadov, čo jesť pred a čo po tréningu.

Naše telo niekedy ide ako stroj a my len žasneme, čo dokáže. No zabúdame, že ako každý stroj, aj ono potrebuje palivo. Ak chceme aby naše tréningy boli efektívne, musíme dbať na to, čo do seba dáme a kedy.

PRED TRÉNINGOM…

Siahni po jedlách s väčším obsahom sacharidov. Tie sa premenia na glukózu, ktorá je ukladaná v podobe glykogénu. Počas tréningu, naše telo z týchto zásob čerpá. No ak nie sú dostatočné, cítime sa unavene, bez sily a chceme skončiť. Sacharidov sa preto netreba báť. 😉

Okrem sacharidov sú pred tréningom dôležité aj bielkoviny. Hlavne ak sa bavíme o silovom tréningu, počas ktorého vznikajú na svaloch mikro trhlinky. Vďaka príjmu proteínov budú opäť v normálnom stave. Dokonca väčšie a silnejšie. Avšak, radšej sa vyhýbaj veľkej konzumácií, pretože niektoré bielkoviny sa ťažko vstrebávajú a môžeš dostať žalúdočné problémy počas tréningu. Skús preto napríklad grécky jogurt, pohár mlieka, vajíčka alebo orechy.

Zdroj: Unsplash

Rovnako dôležité ako obsah jedla, je aj jeho načasovanie.

KEDY JESŤ PRED TRÉNINGOM?

Najlepšie je si to rozvrhnúť tak, aby si aspoň 30 minút pred tréningom nič nekonzumoval. Vtedy telo už netrávi, ale ešte nespotrebovalo všetky kalórie na energiu.

Ak cvičíš hneď zrána, asi ťažšie do seba dostaneš veľkú porciu jedla. Stačí ti aj len menší snack plný bielkovín a sacharidov a telo bude pripravené na záťaž. No ak zješ plnohodnotný obed, odporúčame ti počkať 2-3 hodiny. Potom bude tvoje telo ready podať najlepší výkon. Bez pocitu, že máš kamene v žalúdku.

Jedlá, ktoré ti odporúčame jesť pred tréningom:

 • proteínová tyčinka – rýchly snack pred tréningom je vždy dobrý nápad. Hlavne ak je plný bielkovín.
 • toast s arašidovým maslom – kombinácia sacharidov z toastu a proteínu z masla ti zaručí dostatok energie počas celého tréningu. Doplniť ho môžeš tiež o banán alebo chia semienka .
 • proteínový smoothie – už len názov hovorí za seba 😉 Na našej stránke nájdeš širokú ponuku proteínov a tiež návod, ako si vybrať ten najlepší.
 • ovsená kaša – najlepšie jedlo, ak sa chystáš na tréning zrána. Ovsené vločky ťa zasýtia na dlhú dobu a udržia tvoj cukor v rovnováhe. Pre extra bielkoviny môžeš zamiešať proteínový prášok alebo orechové maslo. Navrch posyp ovocie a plnohodnotné raňajky sú na stole!
Zdroj: Unsplash

PO TRÉNINGU…

Je dôležité jesť. Takto jednoducho. A je na to niekoľko dôvodov:

 1. Dostatok proteínov je potrebných na rýchlu regeneráciu.
 2. Jedlo obsahuje elektrolyty, ktoré telo stráca pri potení. Tieto minerály potrebujú tvoje neuróny na naštartovanie.
 3. Telo potrebuje doplniť glykogén, aby malo energiu.

Netreba zabudnúť na hydratáciu. Počas tréningu vypotíme veľký objem vody. Preto je dobré mať vždy pripravenú fľašu s vodou. Pre zaujímavosť, koľko vody by si po tréningu mal vypiť, skús sa predtým odvážiť. Zacvič si a odváž sa zase. Na každé kilo, ktoré ti chýba do váhy predtým, vypi dva poháre. Možno ťa to prekvapí koľko vody tvoje telo naozaj potrebuje.

Ako sme si už skôr spomínali, po tréningu telu chýba glykogén a tvoje svaly sú poškodené. Preto jedz jedlo bohaté na sacharidy a bielkoviny ako napríklad celozrnný chlieb, quinoa, hnedá ryža, tofu, ryby alebo rôzne strukoviny.

Dôležité je jesť tesne po skončení tréningu. Ak máš problém zjesť veľkú porciu, skús si dať nejaký snack a o trochu neskôr plnohodnotné jedlo.

Zdroj: Unsplash

Jedlá, ktoré ti odporúčame jesť po tréningu:

 • celozrnný toast s vajíčkami – vedel si, že vajíčka obsahujú všetkých 9 aminokyselín? To znamená, že sú skvelým zdrojom bielkovín a podporujú rast svalov.
 • čokoládové mlieko – toto možno znie divne, ale je to dokonca podopreté výskumom. Atléti po tréningu pili jeden pohár čokoládového mlieka a ukázalo sa, že ich telo zregenerovalo rýchlejšie ako tí, čo nepili. Má totiž ideálny pomer bielkovín a sacharidov 4:1.
 • losos so zeleninou
 • proteínové muffiny a palacinky – tieto sladké pochúťky sú plné bielkovín a chutné náhrady za nezdravé varianty

Správne jedlo pred a po tréningu ti môže pomôcť dosiahnuť výsledky rýchlejšie a efektívnejšie. Tvoje telo ho potrebuje na energiu a na rast svalovej hmoty. Preto ho neber na ľahkú váhu a určite sa mu nevyhýbaj. 😉