Zdravá Výživa

Doplnky výživy pre začiatočníkov

Doplnky výživy sú nevyhnutnou súčasťou progresu. Možno si sa nedávno rozhodol, že chceš poriadne zamakať na svojom tele. Začal si chodiť do fitka, kúpil si si permanentku a proteín. No stačí to? Čo robiť, ak tvoje telo nebolo zvyknuté na takú záťaž a protestuje. Svalovica po každom tréningu, bolestivé kĺby a málo energie na všetko. Takto ťa chuť cvičiť pomaly, ale isto prejde. V tomto článku ti prezradíme aké doplnky výživy by si mal zaradiť, ako začiatočník, aby ťa to neprešlo.

Pre začiatočníkov

Ako nováčik musíš vo fitku makať oveľa viac ako všetci ostatní. Je tu toľko toho, čo by si mal vedieť. Kedy cvičiť, ako cvičiť, čo jesť a ako využiť výhody doplnkov výživy.

No s vytrvalosťou a odhodlaním sa ti podaria určite skvelé výsledky. Sústreď sa hlavne na tieto tri tipy.

3 tipy pre začiatočníkov:

Práve doplnky výživy majú dôležitú úlohu na začiatku tvojho progresu. Je dôležité vedieť, ako sa o telo postarať, aby si na ďalší deň dal zo seba na tréningu všetko. Preto sme pre teba pripravili zoznam doplnkov výživy, bez ktorých by žiaden začiatočník nemal fungovať.

Zdroj: Unsplash

Doplnky výživy pre každého začiatočníka

Vitamíny a minerály

Pravdepodobne si na vitamíny a minerály vôbec nemyslel, keď si si kupoval svoj prvý proteín. Veď čo by už mali vitamíny spoločné so svalmi?

Po prvé, cvičíš hlavne kvôli zdraviu a až po ňom je na rade svalová hmota. Aj keď to ide ruka v ruke. Bez jedného nedosiahneš druhé.

Najlepšie urobíš, ak zaradíš kvalitný multivitamín, vďaka jednej tabletke môžeš doplniť všetky potrebné látky. Aby tvoj jedálniček bol dokonalý, doplň ho o extra dávku B, C a E vitamínu.

Ak sa chceš dozvedieť niečo viac o tom, čo pre tvoje telo robí každý vitamín a minerál, pozri náš článok tu.

Zdroj: Unsplash

Srvátkový proteín

Tento doplnok výživy určite poznáš a možno ho už aj doma máš. Je to prvá vec, čo ti napadne kúpiť, keď začneš cvičiť. Poďme si teda povedať, prečo je taký populárny.

Tento typ proteínu telo ľahko vstrebáva. Tým pádom sa potrebné látky rýchlo dostanú ku svalovým vláknam, na ktorých vznikli mikro trhlinky počas tréningu. Čiže môžeme povedať, že je najvhodnejší na rýchlu regeneráciu.

No srvátkový proteín prináša ešte veľa výhod. Pomáha pri naberaní svalovej hmoty a sile, znižuje hladinu cukru v krvi a zápal v tele.

Zdroj: Unsplash

Glutamín

Je to druh aminokyseliny, ktorá sa nachádza v našom tele. Má veľmi dôležité postavenie v tvojej strave, ak chceš nabrať svaly a zrýchliť regeneráciu. Glutamín tiež tlmí chemikálie v tele, ktoré spôsobujú únavu svalov. Vďaka tomuto faktu, môžeš svoje tréningy posunúť ešte o level vyššie. Glutamín preto právom patrí do tohto zoznamu doplnkov výživy pre každého začiatočníka.

Na našom eshope ho nájdeš vo forme prášku, ale aj tabliet.

Zdroj: Pixabay

Zelené potraviny

Je jasné, že ak chceš zmeniť to, ako tvoje telo vyzerá, musíš zmeniť aj stravu. Veľkú časť by mala tvoriť zelenina a ovocie. No veľa ľudí nikdy nedosiahne ich odporúčanú dávku, preto by si ju mal doplniť cez zelené potraviny. Patrí tu jačmeň, spirulina a chlorella a ďalšie.

Zelené potraviny sú výbornou pomôckou, ak chceš detoxikovať organizmus. Pri nadmernej konzumácii proteínu môže ľahko dôjsť k prekysleniu organizmu. No zelené potraviny majú jednu dôležitú schopnosť a tou je neutralizovanie pH v krvi a s prekysleným organizmom si hravo poradia.

Na našom eshope nájdeš spirulinu aj chlorellu.

Rybí olej

Jeden z doplnkov výživy, ktorý by mal mať doma každý. Či už cvičí alebo nie. Rybí tuk obsahuje omega 3 mastné kyseliny, ktoré prinášajú mnoho výhod.

Rybí olej znižuje riziko rôznych srdcových chorôb a dokonca aj rakoviny. Svoju zásluhu má aj na chudnutí.

Dôležité je si vybrať produkt vysokej kvality, aby všetky jeho výhody mohli byť naplno využité.

Zdroj: Pixabay

Pridaj komentár