Tréning

Kalistenika vs Bodybuilding

Ide o silové tréningy, no každý ponúka niečo úplne iné. Kalistenika je cvičenie s vlastnou váhou, kým bodybuilding používa na budovanie svalstva rôzne pomôcky. To je prvý rozdiel, ktorý si hneď všimneš. Okrem toho, kalistenika a bodybuilding v sebe skrývajú ešte niečo viac. Tento článok ti pomôže pochopiť princíp a výhody každého jedného tréningu a ukáže ti, ktorý je pre teba ten správny.

ZÁKLADNÝ ROZDIEL

Ako sme si už v úvode spomínali, rozdiel je v pomôckach.

Kalistenika sa skladá z cvikov s vlastnou váhou. Napríklad kliky, angličáky, výpady, jumping jacks a plank. Nie je potrebné žiadne vybavenie. Preto sa častokrát nazýva aj street workout, lebo sa dá robiť doslova na ulici.

Naopak, bodybuilding využíva progresívny odpor. To znamená, že na takýto tréning potrebuješ posilku alebo aspoň nejakú základnú výbavu. Medzi najpopulárnejšie cviky patrí bench-press, mŕtvy ťah, tlaky nad hlavu, leg press a drep s činkou.

kalistenika-cvik
Zdroj: Unsplash
Zdroj: Unsplash

TVOJE VYSNÍVANÉ TELO

Veľa ľudí začne cvičiť, pretože chce dosiahnuť estetizáciu tela. Preto sa bodybuilding stal populárnym. Mať tak jeho ruky… Mať tak jej brucho…Tvrdí sa, že to dosiahneš iba dvíhaním ťažkých váh.

Pozri sa na telá bodybuilderov. Sú veľké, svalnaté a symetrické. Okrem toho, vďaka rôznym suplementom dokážeš nabrať svalovú hmotu za veľmi krátky čas. Gainery, proteíny a aminokyseliny. Toto všetko ti pomôže urýchliť cestu k tvojmu vysnívanému telu. Pozri náš eshop a zisti koľko možností máš. 😉

bodybuilding-telo
Zdroj: Pexels

Keď niekto povie bodybuilding, hneď si predstavíme obrovských týpkov s obrovskými bicákmi. Ale čo kalistenika?

ČO JE KALISTENICKÉ TELO?

Kalistenika chce ukázať, že svalová hmota sa dá získať len vďaka cvikom s vlastnou váhou. No napriek tomu, veľa ľudí v svojom kalistenickom tréningu používa váhy. Preto je ťažké úplne presne určiť aké telo sa dá dosiahnuť, bez extra pomôcok.

Všeobecne, kalistenické telo je objemovo oveľa menšie ako telo bodybuilderov. Ale zároveň je vypracované a silné. Prirovnať ho možeme k telu atlétov.

Kvôli menšej záťaži na telo, výsledky neprídu tak rýchlo. Treba byť trpezlivý a užiť si proces. Dnes už nemusíš sám cvičiť v kúte obývačky. Všetky väčšie mestá majú multifunkčné workoutové ihriská. Nájdeš tam hrazdy, gymnastické kruhy, bradlá, konštrukcie na ručkovanie a stojkovanie. Umožňujú budovanie komunity kalistenikov a posúvajú street workout na inú úroveň.

Zdroj: Pixabay

VÝHODY KALISTENIKY vs BODYBUILDINGU

Na porovnanie si vymenujeme výhody, ktoré jednotlivé tréningy prinášajú. Ak by sme mali ísť do detailov a rozpísať každú jednu, boli by sme tu dlho. A už vôbec by sa ti to nechcelo čítať. 😉

To ukazuje ako prospešné je cvičiť a byť aktívny. Je jedno čo si vyberieš. Ak sa pri tom hýbeš, nie je čo riešiť.

Kalistenika

 • pomáha budovať silu
 • zlepšuje RMR (pokojovú rýchlosť metabolizmu)
 • podporuje správne držanie tela
 • zlepšuje svalovú a aeróbnu vytrvalosť
 • nie je veľký zaberák na kĺby a spojivové tkanivo
 • pomáha s každodenným aktívnym životom
 • zlepšuje spojenie medzi telom a mozgom
 • na jej tréningy nepotrebuješ žiadne vybavenie

Bodybuidling

 • spomaľuje starnutie
 • udržuje pod kontrolou krvný cukor
 • podporuje rast svalovej hmoty
 • podporuje celkovú silu tela a vytrvalosť
 • udržuje pod kontrolou telesný tuk
 • má dobrý vplyv na tvoj citový stav
 • pomáha zosilniť kosti a kĺby
 • zlepšuje spánkový režim

Takže, čo si vybrať? Obidva tréningy ponúkajú niekoľko výhod. Skús na to ísť takto. Predstav si ako chceš vyzerať o jeden rok. Chceš nabrať svalovú hmotu, zlepšiť celkovú silu tela a byť väčší než všetci ostatní? Tak potom si jednoznačne vyber bodybuilding. Na druhej strane, ak sa chceš radšej sústrediť na svalovú vytrvalosť, zlepšiť mobilitu a vybudovať silnú atletickú postavu, kalistenika je to pravé pre teba.

Bodybuilding mal svojich 15 minút slávy v 20. storočí. No ako čas plynie, stále viac a viac pozornosti má kalistenika. Tak čo? Bude street workout novým trendom?

Pridaj komentár