Zdravá Výživa

Keď sa povie „pitný režim“… na tieto veci nesmiete v zime zabudnúť

Keď sa povie „pitný režim“, tým žoviálnejším zavše prebehnú hlavou spomienky na poslednú lyžovačku s partiou. Keď však dáme takéto žarty bokom, zrejme sa väčšina z nás zhodne na tom, že dostatok správnych tekutín je jednou zo základných podmienok pre kontinuálne udržiavanie nielen fyzickej i psychickej pohody, ale aj (o tom si povieme nižšie) pre udržiavanie kondície našich kĺbov a svalov.

Zdroj: Pexels.com

Pripomeňme si preto niekoľko základných pravidiel a trikov, ktoré vám pomôžu udržať si v tele dostatok vody a odbremenia aj vašu pečeň a obličky.

Nenechajte sa oklamať organizmom

Kedy má podľa vás človek lepší a pravidelnejší pitný režim: v lete či v zime? Správna (aj keď pre niekoho prekvapivá) odpoveď je: v lete. Ak sa čudujete, ako je to možné, keď v lete sa potíte ako kone, kým v zime ste úplne v pohode, práve ste si dali odpoveď.

Počas letných mesiacov sa totiž telo rýchlo začne prehrievať a aktívne potiť, čo vám pripomenie, že by ste mali siahnuť po pohári. V zime však nie je okolitá teplota tak vysoká, aby sa vaše telo muselo výrazne potiť. Preto si ani nevšimnete, že vám chýba chladiaca zmes. A ako sme spomenuli vyššie, nedostatok vody v tele znamená väčšiu fušku pre obličky, ktoré filtrujú neželané látky v našom tele. Prvé pravidlo teda rozhodne znie: nestraťte zo zreteľa pravidelný pitný režim.

Pravidelnosť je must-have

Tak ako pri jedle, aj pri pitnom režime platí, že je lepšie prijímať častejšie a menšie dávky než poriadny demižón trikrát denne. Dôvodov je viacero: vďaka dostatku vody v organizme si telo uvedomí, že si nepotrebuje robiť zásoby, a zabránite tak zbytočnému zavodňovaniu organizmu, ktoré nastáva, keď má telo stres, že počas najbližšieho pol dňa neuvidí ani kvapku.

Zdroj: Unsplash.com

Ďalším dôvodom je, že tak odbremeníte samotné orgány, ktoré vodu dostávajú do obehu. V prípade vody to, samozrejme, nie je taký problém ako pri jedle, ale pamätajte na to, že vypiť naraz neprimerane veľké množstvo vody (obzvlášť studenej) je pre žalúdok nepríjemný šok.

A všetci vieme, že žalúdok vie byť veľmi pomstychtivý orgán.

Máte problém ustrážiť sa? Tu je zopár trikov:

Najjednoduchšou zásadou je držať sa hesla: „Čo oko nevidí, to srdce nepije.“ Taký pekný priesvitný džbán (alebo fľaša) priezračnej vody sa vám na pracovnom stole bude hlásiť aj sám. Vybudujte si zvyk položiť si ho ráno na pracovný stôl a rozhodnite sa, že pred odchodom z práce bude prázdny, aj keby ste ho mali celý vypiť pred odchodom – rozhodne je to lepšie ako nepiť vôbec. Na tento zvyk však čoskoro zareaguje aj myseľ a váš pitný režim sa rozbehne pomerne plynulo.

Zdroj: Unsplash.com

Ak máte problém s pravidelnosťou, môžete si do mobilu stiahnuť niektorú z aplikácií, ktoré sú určené presne na tento účel, a tie vám budú v pravidelných intervaloch pripomínať, aby ste nesušili káčera.

Dostaňte s vodou do tela správne látky

Už sme si zvykli, že naši známi sa na nás nechápavo pozerajú, keď v obchode počítame nutričné hodnoty alebo keď sú pre nás slová ako maltodextrín súčasťou bežného slovníka. A ani pri pitnom režime by to nemalo byť inak.

Jedna vec je totiž piť, pretože som smädný, a niečo úplne iné je cielene príjímať s vodou do tela vitamíny a minerály, ktoré potrebujeme pre imunitu a regeneráciu či detox organizmu. Možností je veľa: jednou z najobľúbenejších „zázračných rastlín“ dneška je zázvor – alebo slangovo „džendžer“… nie, počkať, „džindžer“. Ten si viete pripraviť napríklad vo forme čaju. Lepšou možnosťou však pre vás môže byť objednať si tzv. ginger shot. V rámci relatívne malého množstva tak dostanete do tela poriadnu dávku antioxidantov. Navyše ho ľahko schováte do vrecka – je to skrátka jednoduchšie než termoska. 🙂

Pitný režim môžete obohatiť aj o viaceré iontové nápoje či kolagénové drinky, ktoré dostanú vaše kĺby do pohody. A ak ste si mysleli, že dôsledný pitný režim vám ku kvalitnejšej svalovej hmote nepomôže, mali by ste skúsiť nápoj Probrands AminoPro, ktorý obsahuje 20 rôznych aminokyselín a iba 15 kalórií. Nech sa už rozhodnete pre akýkoľvek doplnok, je dôležité poznať svoje telo a vedieť, čo potrebuje.

Aké máte skúsenosti s pitným režimom vy? Dajte nám vedieť do komentára, ako si strážite dostatok tekutín v tele. A nezabudnite, že zima vás ľahko oklame, takže ostaňte v strehu.

Pridaj komentár