Tréning

Nenechaj sa odstaviť. Takto sa môžeš vyrovnať so zatvoreným fitkom v zime

Neradi ju spomíname, ale vyhnúť sa tomu nedá. Pandémia zasiahla mnohým ľuďom nielen do ich pracovného a súkromného života, ale na dlhú dobu nám obmedzila prístup na naše milované miesta, ktoré nám pomáhali ostať fit. Kým bolo teplo, možností bolo stále dosť. No teraz prituhlo a my musíme byť kreatívnejší, ak nechceme do jari prísť o to, čo sme si tak starostlivo a zodpovedne budovali – kvalitné svaly a dobrý pocit zo zdravého tela.

Zrejme si aj ty kladieš otázky, ako budeš pokračovať v dôslednej kondičnej rutine, keď bude mrznúť a alternatív je čoraz menej. Takéto otázky si kladieme aj my a preto sme pre všetkých (ktorí nie sú zhodou okolností majiteľmi fitka) dali dokopy pár tipov na rezervné aktivity, ktoré ťa udržia vo forme, kým budú telocvične pozamykané a zahasené.

1. Vonkajšie zimné športy

Je nám jasné, že nie každý holduje exteriérovým športom, keď je ortuť pod nulou. Ak sme sa však niečo počas uplynulého roka naučili, tak to, že planéta sa netočí vždy tým smerom, ktorým chceme a že niekedy skrátka nemôžeme robiť iba to, čo sa nám páči. Preto sa musíme púšťať aj do vecí, ktoré pre nás možno nie sú lákavé, ale rozhodne sú dobré pre naše zdravie a fyzickú kondíciu.

Zima prichádza s mnohými športovými ponukami, my však odporúčame vyhľadávať tie, ktoré zaťažujú čo najväčšie množstvo svalov. Zjazdové lyžovanie je skvelý relax, ale z hľadiska budovania kondície je sedenie na kotve, ktorá ťa vytiahne na kopec, neporovnateľné s výkonom, ktorý musíš vynaložiť na bežkách či pri skialpe. Beh zimnou prírodou tiež nie je zlý nápad, no ten ukrýva viacero rizík – okrem zápalu pľúc (ak to poriadne preženieš) si treba dávať pozor na to, aby si sa nepošmykol či krivo nešliapol na nerovnom teréne prikrytom snehom.

Zdroj: Unsplash.com

Pri týchto športoch a teplotách je viac než inokedy dôležité dávať pozor nielen na svaly, ale predovšetkým na kĺby. Je lepšie ísť pomaly do kopca ako rýchlo do nemocnice. A ak potrebuješ dostať svoje pánty do kondície, mohla by ťa zaujať naša kĺbová výživa – nájdeš tam kvalitné produkty s kolagénom, ktorý v zime potrebuješ ešte viac než počas zvyšku roka.

2. Videá a livestream s trénermi

Áno, vieme. Nikomu sa to nechce cvičiť doma samému, je to trochu nepraktické a tvoj pot je nazrážaný ešte aj na okne. Ale kým nemáš lepší priestor a nápad, je to jedno zo schodných riešení. Cez obrazovku sa nenakazíš ty ani tvoj mentor, cvičiť môžeš vtedy, keď ti to bude vyhovovať, a okno zarosené od tvojho potu môžeš brať ako vyznamenanie, že si do toho dal všetko. V tvojom fitku také vyznamenanie neuvidíš – a ak áno, radšej zmeň fitko 😀 .

A ak ti chýbajú parťáci na cvičenie, nevešaj hlavu. Kvôli pandémii zatvorili mnohé telocvične a fitká dvere pred verejnosťou, aby boli ich inštruktori v bezpečí. Aby svoju komunitu udržali nažive, mnohé z týchto spoločností či trénerov začali skôr či neskôr zverejňovať videá svojich inštruktorov na YouTube alebo Instagrame – a  tak dnes na nete nájdeš trénerov, ktorí cvičia naživo s desiatkami, stovkami či tisíckami ďalších po celom svete. S morálnou podporou takejto komunity ti to hneď pôjde lepšie.

Zdroj: Unsplash.com

Nezabudni však, že okrem samotného cvičenia potrebuješ aj kvalitnú a vyváženú výživu. Tú nájdeš aj na našom eshope – či už chceš proteínové palacinky, zdravé a výživné orechy alebo energiu a bielkoviny koncentrované v sušenom mäse.

3. Domáce fitness vybavenie

Ak bude toto obdobie trvať dlhšie, zrejme sa niektorí z nás nevyhnú ani tomu, že si z garáže či pivnice budeme musieť urobiť improvizované fitko. Ak si nás v srdci práve odsúdil, rozumieme ti – pre ľudí, ktorí majú radi vzťahy, komunitu a známe tváre lokálneho fitka, je to tá posledná možnosť. Pre niektorých introvertnejších bodybuilderov je však domáca telocvičňa úplne bežnou súčasťou zdravej životosprávy. Veci, ktoré na fitku miluješ, si tak aspoň v obmedzenej miere dokážeš priniesť domov.

Zdroj: Unsplash.com

Radiť ti pri zariaďovaní domáceho fitka si netrúfame. Na to je ponuka príliš široká a tvoja domácnosť príliš originálna – musíš vziať do úvahy nielen typ tréningu, ktorý ti sedí, ale aj priestor, ktorý sa ti ponúka či sumu, ktorú si ochotný za takúto domácu telocvičňu zaplatiť. Jednu radu však máme: začni menšími vecami. Lepšou alternatívou než mať doma posilňovaciu vežu veľkosti žeriava je premyslieť si niekoľko stanovíšť (podobne ako vo fitku!) a zariadiť si ich tak, aby si mohol aj v takejto malej telocvični kruhovým tréningom stráviť čas potrebný na kvalitný nárez.

Ak si chceš dať poriadne do tela, nezabudni sa zásobiť kvalitnou predtréningovou pumpou, prípadne gainerom.

Udržať sa v kondícii je v tejto dobe naozaj stresujúce a ťažké. Ale je to dôležité nielen pre tvoje fyzické, ale aj duševné zdravie. Cvičenie boli napokon vždy rovnicou, ktorej výsledky sa odvíjali od toho, čo si do nej dosadil. Hlavne nezabudni na to najdôležitejšie: začni sa hýbať už dnes.

Ak máš ďalšie tipy, ktoré ti v zime pomôžu udržať sa vo forme, sem s nimi.:)