Zdravá Výživa

Paleo diéta: Ako vďaka nej schudnúť?

Sviatky sa skončili a nám zostali len kilá navyše. Preto práve mesiac január je čas, kedy veľa ľudí hľadá tú správnu diétu, ktorá im pomôže opäť sa dostať do formy. Ak si jeden z nich, máme tu pre teba riešenie, ktoré ťa zachráni pred márnymi pokusmi schudnúť a hneď ti prinesie výsledky. Takzvaná paleo diéta je spôsob stravy, ktorá má dlhú históriu. Prečo je to tak sa dozvieš v tomto článku.

paleo-dieta-napis
Zdroj: Unsplash

Čo je paleo diéta?

Paleo diéta je strava upravená tak, aby sa podobala strave našim predkom. Ide hlavne o ľudí, ktorí žili niekoľko tisíc rokov pred nami v dobe paleolitu. Ich životy boli úplne odlišné od našich, no niečo čo si môžeme od nich zobrať a to je ich strava. Vďaka nespracovaným potravinám a aktívnemu spôsobu života sa im choroby ako cukrovka, obezita a iné, vyhýbali.

Paleo diéta a trend?

Paleo diéta sa začala presadzovať už v sedemdesiatich rokoch 20. storočia, no svoje bum zažila až po vydaní knihy Paleo Diet: Lose Weight and Get Healthy by Eating the Foods You Were Designed to Eat v roku 2002 americkým vedcom Loren Cordain. A keďže sa neskôr ukázalo, že paleo diéta je i veľmi účinná, jej popularita sa začala zvyšovať a darí sa jej dodnes.

Od roku 2002 vyšlo veľa ďalších kníh, ktoré obhajujú tento typ stravy. Okrem toho, hashtag “cave man diet“, v preklade diéta jaskynného muža, trenduje na sociálnych sieťach a získava si stále viac a viac ľudí. Medzi nich patrí aj niekoľko celebrít. Niet divu, keďže práve oni potrebujú mať postavu vždy pripravenú ukázať sa na kamere. Na paleo diétu nedá dopustiť napríklad Megan Fox alebo Miley Cyrus.

Základ paleo diéty

Ak ti povieme – lovci a zberači – určite ťa ako prvé napadnú pasce, zbrane a krvilačný lov. Z toho si logicky vyvodíš, že ich diéta určite pozostávala z veľa mäsa. No nechaj nás tvoje predstavy trochu poupraviť. Najnovšie poznatky histórie ukázali že ich stravu tvorili hlavne rastlinné jedlá. Základnými zložkami boli:

  • Ryby a morské plody

Títo naši predkovia sídlili väčšinou na pobreží, kde využívali výhody mora na nie len prepravu, ale aj ako zdroj jedla. Preto paleo diétu tvorí veľká časť morských plodov a stredne veľkých rýb.

  • Rastliny

Rastliny a zelenina sú v tejto diéte veľmi dôležité. My máme oproti našim predkom obrovskú výhodu, pretože v obchodoch dostaneme všetko, čo si len zmyslíme. No v ich dobe ešte neexistovalo ani poľnohospodárstvo, takže ľudia sa museli úplne spoľahnúť na prírodu. Dnes už to tak nie je, no ak chceš paleo diétu zobrať na vyšší level, nauč sa kedy majú jednotlivé rastliny a zelenina sezónu a konzumuj ich len vtedy.

  • Mäso

Paleo diéta pozostáva len z 3% živočíšnych výrobkov, medzi ktoré nepatria mliečne výrobky. Dôvod je ten, že zvieratá ešte neboli domestikované, čiže nemali ako získať tieto výrobky. Mäso, ktoré bolo zdrojom bielkovín získavali z malých cicavcov.

Zdroj: Unsplash

Výhody paleo diéty

Ak už máš nejakú predstavu, ako by mala takáto strava vyzerať, možno sa pýtaš, prečo by som to robil? Načo sa stravovať ako moji predkovia, keď dnes už je úplne iná doba? Dovoľ nám predtým ako sa definitívne rozhodneš, povedať ti o výhodách paleo diéty.

Vypracované svaly

Aj keď sme spomínali, že v dobe kamennej ľudia neprijímali až toľko veľa mäsa, aj tak ho mali vyšší príjem než väčšina ľudí v dnešnej dobe. Okrem toho, paleo diéta sa takmer vôbec nezameriava na príjem sacharidov. Preto v kombinácií so silovým tréningom ti zaručí vypracovanú postavu bez zbytočných tukov. Veď si len predstav ako ľudia v jaskyni vyzerali, žiadna pneumatika na bruchu. 😉

Vyrovnaná hladina cukru v krvi

Keďže paleo diéta sa vyhýba rafinovanému (bielemu) cukru, tvoje telo nezažíva žiadne výstupy hladiny cukru v krvi a ty môžeš byť tak plný energie. Okrem toho, chrániš sa tak pred cukrovkou a zároveň môžeš schudnúť.

Lepší spánok

Buď pripravený, že s paleo diétou sa zmení i tvoj spánkový režim. Pravdepodobne budeš v noci rýchlejšie unavený, ale zároveň budeš mať chuť vyskočiť z postele už skoro ráno. To je preto, že vďaka tejto strave minimalizuješ príjem rôznych škodlivých chemikálii a látok. Serotonín, ktorý má za úlohu dať signál telu na spánok, tak nie je potlačený niečím iným a môže sa plne prejaviť. Začneš sa riadiť svojimi biologickými hodinami, ktoré najlepšie vedia, čo ti vyhovuje.

Zdroj: Unsplash

Nevýhody paleo diéty

Tak, ako všetko, aj paleo diéta má svoje nevýhody, medzi ktoré patria:

  • je to jedna z najdrahší diét na svete
  • nedostatočný príjem vitamínu D a vápnika, ktoré sú nevyhnutné pre zdravé kosti
  • je náročná pre vegánov, pretože vylučuje fazuľu a iné strukoviny
  • nedostatok sacharidov môže byť problém pre športovcov, ktorí ich potrebujú na energiu a lepší výkon