Tréning

Powerlifting VS Bodybuilding

Powerlifting a bodybuilding sú športy, ktoré pre dosiahnutie výsledkov využívajú činky, jednoručky alebo iné náradie v gyme. Ak si začal cvičiť, tak tvoj cieľ vychádza buď z jedného alebo druhého. Preto je dôležité vedieť ako na to a aké výhody buď bodybuilding alebo powerlifting prinášajú. V dnešnom článku ti odpovieme na všetky otázky a vysvetlíme si v čom sa tieto športy odlišujú.

Powerlifting

Powerlifting je individuálny šport, v ktorom je najdôležitejšia sila. Niekedy sa označuje aj ako najsilnejší šport na svete. Jednotlivec súťaží v troch disciplínach a tými sú drep, mŕtvy ťah a bench press. Každý má na zvládnutie maximálnej záťaže jeden pokus. Čiže je to šport, v ktorom záleží len na číslach. A buď to dáš alebo nie.

Cieľom powerliftera je tiež:

  1. čo najmenší rozsah pohybu, ktorý činka prejde
  2. najbezpečnejšie prevedenie cviku a dobrá forma
  3. dodržanie všetkých pravidiel, ktoré sa od nich očakávajú
  4. použiť svaly tak, aby s nimi vyvinuli čo najväčšiu silu
powerlifting-squat-maximal-strenght
Zdroj: Unsplash

Výhody

Z výhod powerliftingu môže čerpať aj nie profesionálny športovec.

Zvýšenie sily

Ako už vieš, celý powerlifting sa točí okolo toho ako zdvihnúť čo najviac a ako dosiahnuť čo najväčšiu silu. To vôbec nie je zlý cieľ aj čo sa týka bežného života. Sila predstavuje výhody, ktoré môžeme vidieť každý deň. Napríklad pri nosení nákupných tašiek.

Sústredenie

Powerlifteri majú jasne dané, čo je ich cieľom a tak všetku svoju pozornosť a tréningy venujú len tomu. To sa ukázalo, že má dopad aj na ich mozog a to, s akým sústredením dokážu robiť veci. Dávaj si preto na nich pozor, lebo to čo povedia, to aj platí. 😉

Dôraz na dobrú formu

Každý začiatočník v powerliftingu si najprv prejde tréningom formy, kým sa mu nezautomatizuje, a až tak začne s dvíhaním ťažkých váh. V tomto by si mal brať každý, kto sa chystá pustiť sa do cvičenia. Dobrá forma je základom úspechu.

Zdroj: Unsplash

Nevýhody

Ľahko človeka prestane baviť

V tomto športe trvá veľmi dlho kým sa ti konečne začne dariť. Okrem toho, cvičíš stále tie isté cviky dokola. Bench press, deadlift a drep. Väčšina ľudí to vzdá ešte predtým, ako sa do toho naozaj dostanú. Preto powerlifting si vyžaduje veľmi cieľavedomého a disciplinovaného človeka.

Dobrá forma nie je vždy dobrá forma

Keď sa bavíme o forme v powerliftingu, nejde o také prevedenia aby si si čo najmenej ublížil. Tu, ako už vieme, je najdôležitejšie zdvihnúť čo najviac. Preto aj forma je častokrát prispôsobená tomuto cieľu, čo môže neskôr viesť k zdravotným problémom.

Príliš veľké zameranie na maximálnu silu

Možno to vyzerá, že táto nevýhoda sa bije s predchádzajúcou výhodou. Nechceme vyvracať, že nepotrebuješ silu.

Tu ide skôr o to, ako si kvôli tomu staviaš tréningy. Powerlifteri skoro nikdy nerobia viac ako 5 opakovaní. Vyššie čísla už považujú za kardio. 😉 Samozrejme, im to pomáha dosiahnuť ciele, no bežnému človekovi v gyme sa s týmto prístupom nič nepodarí. Radšej sa sústreď na 6-12 opakovaní a v tomto si radu od powerliftera neber.

Bodybuilding

Bodybuilding je šport, v ktorom hlavný cieľ je nabrať čo najviac svalovej hmoty. Na súťaží je dôležité aj ako ju potom predvedieš. Väčšinou je dôležitá elegancia, vyrysovanie a celková estetika. Na rozdiel od powerliftingu, bodybuildingový tréning je zameraný na každý jeden, malý i veľký, sval. Takto vynikne celková svalová hmota a na súťaži máš väčšiu šancu vyhrať.

Zdroj: Unsplash

Výhody

Aj výhody bodybuildingu majú zmysel pre bežného človeka.

Správna výživa

Bodybuilderi sa musia riadiť veľmi prísnou diétou, aby ich telo vyzeralo čo najlepšie. To znamená, že ich príjem je založený na kvalitnom príjme proteínu, komplexných sacharidov a zdravých tukov. Jednoducho, takto by mala vyzerať strava každého človeka, ktorý chce mať zdravý život, nezaťažený organizmus a dobrú psychiku.

Doplnky výživy

Možno sa ti zdá, že všetky tie divné biele prášky sú zbytočné. No je vedecky dokázané, že v dnešnej dobe kvalita potravín výrazne klesla a tak nedokážeme do tela dostať všetky látky, ktoré potrebujeme. Preto bodybuilderi robia veľmi múdro a ich zdravú stravu dopĺňajú vitamínmi, minerálmi, aminokyselinami a ďalšími. Len pozor, všetko má svoje hranice.

Zdravé telo, zdravý duch

Väčšina zamestnaní si vyžaduje sedenie za počítačom niekoľko hodín denne a to sa potom odzrkadľuje aj na našom zdravý. Ak by sme si zobrali príklad od bodybuilderov a cvičili aspoň hodinu denne, nabrali by sme svalovú hmotu, zlepšili naše fyzické zdravie, ale aj psychiku. Vedeli by sme sa tak viac sústrediť na prácu a priniesť lepšie výsledky.

Zdroj: Unsplash

Nevýhody

Sebakritika

Bodybuilding si vyžaduje dokonalosť a preto väčšina ľudí v tomto odvetví veľmi je sebakritická. Stále majú pocit, že musia zlepšovať svoj výzor a naberať svalovú hmotu. Pre nich neexistuje ich vlastná dokonalosť. Ich sebavedomie a prirodzená ľudská hrdosť je u nich veľmi nízka. Tento problém myslím pozná každý, kto začal cvičiť, nie len bodybuilderi. Je ťažké vidieť na sebe pokrok a aj sa za neho odmeniť.

Obmedzenie slobody

Všetky pravidlá vo výžive a tréningoch, ktoré musia dodržiavať, nenechávajú priestor na nejakú flexibilitu a sociálny život. Ak raz budeš mať kamaráta bodybuildera, budeš musieť byť veľmi zhovievavý. Pretože on nemôže len tak s tebou skočiť na hranolky a burger alebo si dovoliť týždňovú dovolenku. Pre neho je každý jeden deň a každá jedna chvíľa prípravou na súťaž. Toto sa týka hlavne profesionálnych bodybuilderov, no je to dôležité vedieť, ak sa raz rozhodneš ísť týmto smerom.

Príliš veľa bielkovín

Áno, aj to sa dá. A pri bodybuildingu je to veľmi časté. Samozrejme, proteín má dôležitú úlohu. No ak ho je až príliš, tvoje telo sa začne trápiť. Hlavne obličky a tráviaci systém. Diéta je vtedy najefektívnejšia, ak sa skladá z rôznych živín. Nemusíš jesť len a len bielkoviny, aby si dosiahol výsledky.

Tak a teraz už vieš, čo ťa na ceste za jednotlivými cieľmi čaká a čo sa za nimi skrýva. Vyber si to, čo ťa najviac baví a zotrvaj až pokiaľ nebudeš vidieť výsledky.