Návod

Pre-workout: Všetko, čo by si mal o ňom vedieť

Motivácia cvičiť je u každého iná. Jedni chcú schudnúť, druhí nabrať svalovú hmotu a ďalší chcú ukázať hejterom, že na to majú. No niekedy aj napriek konkrétnym cieľom, nemáme energiu sa prekonať. Vtedy nasleduje prehováranie mysle i povzbudzovanie tela. Na posilnenie fyzickej stránky existuje niekoľko produktov, takzvané pre-workouty alebo predtréningové pumpy. Ako to funguje, riziká, ale aj výhody pre-workoutu sa dozvieš v tomto článku.

O čo ide?

Pre-workout je výživový doplnok navrhnutý tak, aby si zo svojho tréningu dosiahol maximum a išiel si až za hranice svojich možností. Väčšinou je zložený z aminokyselín, kreatínu, vitamínu B a v neposlednom rade, kofeínu. No práve kvôli tejto zložke má povesť nie veľmi bezpečného doplnku výživy.

Prečo kofeín?

Kofeín je kľúčová ingrediencia každej predtréningovej pumpy. Samozrejme, v tom správnom množstve. Práve on totiž naštartuje tvoj nervový systém, zlepší schopnosť rýchlej reakcie a zbaví sa únavy. Ale to určite vieš. Veď bez rannej šálky kávy len málokto prežije. No okrem týchto výhod, čo sa týka tréningov, nadmerná konzumácia kofeínu má niekoľko vedľajších nepriaznivých účinkov. Preto, ak si budeš vyberať pre-workout, prečítaj si najprv poriadne jeho zloženie.

Nezabudni, že odporúčaná denná dávka kofeínu pre dospelého je 300-400 mg. To sú približne 3-4 šálky.

Zdroj: Unsplash

Nevýhody pre-workoutu

  • kvôli vysokej dávke kofeínu môže spôsobovať nespavosť
  • dehydratácia organizmu
  • zvyšuje krvný tlak, čo je nebezpečné pre ľudí so srdcovými problémami
  • je extrémne návykový a môže viesť k závislosti
  • obsahuje umelé sladidlá a alditoly, ktoré spôsobujú nadúvanie, nepohodlie a bolesť žalúdka
  • zvýšený krvný tok môže viesť k častým bolestiam hlavy

Výhody pre-workoutu

Výhody sú pravdepodobne jasné, no pre lepší prehľad, poďme sa na nich pozrieť ešte raz.

  • Zlepšuje vytrvalosť

Pre-workoutu sa zbavuje všetkých faktorov, ktoré ovplyvňujú to, ako dlho vydržíš. Nakopne ťa, aj keď už máš pocit, že to nedáš. No a takto sa zlepšuje aj tvoja vytrvalosť.

  • Zvyšuje silu

A to rovno niekoľkými spôsobmi. No hlavne za to môže kreatín, ktorý má každá predtréningová pumpa. Ten spúšťa biochemické mechanizmy, ktoré majú za úlohu zvyšovať energiu v tele.

  • Väčšia svalová hmota

Okrem spomínaného kreatínu nájdeme v ňom aj aminokyseliny, konkrétne BCAA. Keď sa tieto aminokyseliny dostanú cez tráviaci systém, okamžite sú k dispozícii na budovanie svalovej hmoty. Pravidelným užívaním pre-workoutu tak môžeš nabrať viac svalovej hmoty, ako bez neho.

Zdroj: Unsplash

Tipy ako užívať predtréningové pumpy bezpečne:

Veľa značiek nenapíše pravdu o skutočnom množstve kofeínu. Ide o marketingový ťah, ktorý na druhej strane ohrozuje zdravie. No my ťa v tom nenecháme! Máme pre teba tipy, ako využiť všetky výhody pre-workoutu a zároveň ho užívať bezpečne.

Viac nie je lepšie

Veľa ľudí si myslí, že čím viac pre-workoutu si dajú, tým viac energie budú mať. No pravda je taká, že namiesto toho príliš veľa kofeínu dostanú do tela. A to nie je dobré ani pre nich, ani pre ich výkon v gyme. Takže poriadne si prečítaj odporúčané dávkovanie a poctivo ho dodržuj.

NSF certifikované produkty

Tieto pre-workouty sú väčšinou drahšie. No zároveň vieš, že si kupuješ presne to, čo je napísané na obale. NSF certifikát získavajú značky, ktoré neklamú svojich zákazníkov. Takto môžeš vidieť, že chcú pre teba len to najlepšie a záleží im na kvalite ich produktov.

Medzi ne patrí napríklad:

BIOTECH USA BLACK BLOOD
CELLUCOR C4 RIPPED 180 G
CELLUCOR C4 ORIGINAL 390 G
BIOTECH USA NITROX THERAPY
pre-workout-vo-flasi
Zdroj: Pexels

Ten správny čas

Tak, ako pri každom doplnku výživy, aj pre-workout má svoj čas, kedy sa má brať. A ako už z názvu vyplýva, užívať by sa mal pred tréningom. Najmenej 15 až 30 minút. Ak máš naplánovaný dlhý vytrvalostný tréning, môžeš si ho dať aj hodinu po začatí tréningu. Taktiež si skús naplánovať počas týždňa dni, kedy tréning zvládneš aj bez extra energie.

Nepodľahni najnovším trendom

Určite si videl na sociálnych sieťach videá veľkých týpkov ako si sypú pre-workout do úst. No akokoľvek drsne to vyzerá, je to nebezpečné. Náhly príjem kofeínu zvýši búšenie srdca a krvný tlak, čo môže viesť až k infarktu. Radšej ho zmiešaj s vodou a vypi postupne.

Je pre-workout vhodný pre každého?

Niekedy bol pre-workout určený iba pre vrcholových športovcov, ktorí naozaj potrebovali trénovať naplno každý deň. No dnes ho užívajú všetci, ktorí chcú zlepšiť vytrvalosť a rýchlo nabrať svalovú hmotu.

Vyhnúť by sa im mali ľudia, ktorí majú problémy so srdcom a maloletí. Tehotné ženy by sa mali najprv poradiť s lekárom.