Návod

Prestaňte s hromadením stresových hormónov. Držte sa týchto 4 rád a odbúrajte úzkosť počas pandémie

Uplynulé mesiace boli prinajmenšom náročné. Bez ohľadu na to, v akej situácii sa nachádzate, všetci čelíme novým okolnostiam a brutálnej dávke stresu. Úzkosť sa v týchto dňoch snaží vlámať do životov aj tých najväčších optimistov a finty, ktoré nám pomáhali vysporiadať sa so stresom doteraz, nemusia v nových podmienkach fungovať. 

Keďže sa všetci ocitáme v nových, doteraz nepoznaných situáciách, neexistuje jednoduché a všeobecné riešenie, ako dostať svoju myseľ pod kontrolu. Každý musí hľadať, ktorá technika odbúrania stresu a úzkosti je pre neho tá pravá. Spísali sme pre vás štyri rady (alebo finty?), ktoré vám pomôžu lepšie zvládať stres a odbúrať úzkosť. Majte však na pamäti, že jedna vec môže fungovať dnes a iná môže lepšie vyhovovať vašim potrebám zajtra.

1. Buďte proaktívni a plánujte

V nedávnej štúdii publikovanej v americkom časopise Personality and Individual Differences uskutočnili vedci prieskum na 233 dospelých ľuďoch, ktorý zisťoval, ako často sa zapájajú do niečoho, čo sa nazýva “proaktívne zvládanie”. Tento hrôzostrašný názov neznamená nič viac než to, že sa venujú činnosti zameranej na predchádzanie stresovým situáciám – napríklad plánovaniu svojho denného harmonogramu. 

Zdroj: Unsplash.com

Samozrejme, v tejto dobe je ťažšie než kedykoľvek predtým plánovať si dlhé obdobie vopred, takže vedúci výskumu, prof. Neupert, navrhuje plánovať si rozvrh iba na nasledujúci deň alebo dokonca iba istú časť dňa. Ak ste sa doteraz nevenovali plánovaniu svojho denného rozvrhu, tento prístup sa vám môže javiť ako zbytočné a neefektívne míňanie vášho času. Už po prvom dni však zistíte, že v tomto nepredvídateľnom svete ste si vytvorili ostrovček bezpečia, na ktorom sa veci dejú pod vašou kontrolou.

Ďalšími spôsobmi k dosiahnutiu proaktívneho zvládania sú techniky ako meditácia a plánované stravovanie – jednoducho všetko, čo do vášho života vnesie viac predvídateľnosti.

2. Doprajte si hlboký spánok

Spánok a stres často vytvárajú začarovaný kruh. Stačí totiž iba jedna noc spánkovej deprivácie a riziko úzkosti sa môže zvýšiť až o 30 percent. Strata spánku je totiž zameraná na tie isté oblasti mozgu, vďaka ktorým sme náchylní na úzkosť. Keď sa tieto oblasti dostanú do režimu offline (ako je to práve v prípade nedostatku spánku), naše hlboké emočné centrá sa odtrhnú z reťaze – a úzkosť je za dverami. 

Zdroj: Unsplash.com

Práve hlboký spánok nám preto môže skutočne efektívne pomôcť znížiť úzkosť. Tento druh spánku obnovuje činnosť v mozgových oblastiach, ktoré nás udržiavajú v pokoji. Pôsobí až neuveriteľne, ako veľmi dokáže ovplyvniť kvalitu života zdravý spánok, no je to tak. Či hovoríme o svaloch, mozgu, psychike alebo vzťahoch, kvalitný spánok mení život k lepšiemu. Myslite na to. (najmä ak tento článok čítate pred spaním 😉

3. Zahrajte si hry (s mierou)

Toto je mimoriadne dôležitý bod pre všetkých gejmerov, camperov, neskrotných šachistov aj večných fanúšikov Investora. Ak vás bude niekto presviedčať, že hry sú pre deti, nedajte na neho. Hry nám totiž ponúkajú celkovo až štyri aspekty, ktoré nám pomáhajú zotaviť sa z práce: 

  • pomáhajú nám odložiť prácu bokom a nemyslieť na ňu,
  • pomáhajú nám relaxovať,
  • dávajú nám príležitosť zažiť zvládnutie výziev,
  • dávajú nám pocit, že máme okolie pod kontrolou. 

To všetko prispieva k menšiemu napätiu a úzkosti. Z hľadiska pozitívneho vplyvu na psychiku sú najlepšie spoločenské hry, no majú jednu nevýhodu – počas pandémie je problém zohnať spoluhráčov. Ak sa teda v kútiku duše s obavou pýtate, či je vhodná aj hra cez konzolu (napríklad takú PlayStation 5), potešíme vás – akákoľvek hra, ktorá sa vám páči, bude mať na vás vymenované pozitívne efekty. Nezabudnite si však nastaviť časovač – nezvládnutá doba strávená za počítačom môže vyvolať výčitky, a tie, naopak, zvyšujú šancu na výskyt úzkosti. 

4. Vyrazte na pozornú prechádzku

Iste ste už tisíckrát počuli, že pobyt v prírode môže pomôcť znížiť stres a úzkosť. Všetko, čo k tomu potrebujete, je 10 minút a neveľký lesík. Aby ste však maximalizovali úžitok takejto prechádzky, skúste praktizovať “pozornú prechádzku” – sústreďte sa na svoje dýchanie a na svoju chôdzu. Takéto zameranie sa na vaše vlastné prežívanie vám pomôže odpojiť sa od starostí spojených s domovom či prácou. Navyše vám umožní spoznať lepšie vaše vlastné telo – začnete si všímať, ako dýchate, keď ste v pokoji alebo v strese a podvedome začnete usmerňovať svoje telo, aby robilo to, čo má. Vďaka tomu sa postupne naučíte čoraz lepšie “koučovať” svoje telo.

Náš overený zoznam zbraní proti úzkosti sme vyčerpali, teraz je rad na vás. Ak poznáte nejakú dobrú fintu, ktorá nás udrží naplnených optimizmom, sem s ňou.