Návod

Proteín: Ako si vybrať ten najlepší

Bielkoviny sú neoceniteľnou súčasťou nášho jedálnička, ktoré nás sprevádzajú počas celej fitness cesty. Ak si večne stratený v regáloch plných proteínov rôzneho typu a príchutí a nakoniec aj tak odídeš s prázdnymi rukami, tak tento článok je pre teba. Povieme si, prečo by si ich príjem nemal brať na ľahkú váhu a prezradíme si, ako si vybrať ten najlepší.

PROTEÍN…

sa skladá z viac ako dvadsiatich aminokyselín, ktoré fungujú ako stavebné bloky. Nachádzajú sa v svaloch, kostiach, vlasoch a v koži. Tvoria veľkú časť nášho tela. Pomáhajú nám s tvorbou enzýmov ako napríklad hemoglobín, ktorý nesie kyslík. Tieto enzýmy spúšťajú chod chemických reakcií potrebných na to, aby telo fungovalo.

Dá sa povedať, že proteíny nás robia tým, kým sme.

Čo sa stane ak ho nie je dostatok?

Proteín je najdôležitejšia živina v našom tele. Preto ak ho nie je dostatok, spôsobuje veľké zdravotné problémy. Ako strata svalovej hmoty, vypadávanie vlasov alebo lámanie nechtov. Dokonca to môže viesť až k zlyhaniu pečene, ak sa dlhodobo stukovatená pečeň nelieči.

V dnešnej dobe je už veľmi málo ľudí, ktorí majú takéto problémy. Každé jedlo obsahuje aspoň nejaké množstvo, no aj tak je na svete až 1 bilión ľudí, ktorí nemajú vyváženú stravu a trpia nedostatkom bielkovín. Najviac ich je v južnej Ázii a v strednej Afrike.

Zdroj: Unsplash

PROTEÍN A JEHO MIESTO VO FITNESS

Bielkoviny majú jednu super schopnosť a tou je, že dokážu obnoviť poškodené tkanivá. Ako už určite vieš, pri cvičení a namáhaní spôsobuješ mikro trhlinky. Po tomto si telo priam domáha proteíny, aby mohlo obnoviť silnejšie a väčšie vlákna. No a svalová hmota rastie. To je cieľ tvojich tréningov.

Odporúčaná dávka je u každého iná. Záleží na fyzickej aktivite človeka a na intenzite jeho tréningu. Odborníci z Akadémie výživy a dietetiky v Amerike a Kanade to zovšeobecnili na 1,2 – 2 gramov na 1 kg z celkovej hmotnosti človeka.

DRUHY PROTEÍNOV

Každá molekula proteínu sa skladá z aminokyselín, ktoré buď telo tvorí samo alebo ich potrebuje prijať cez stravu.

Je 9 základných aminokyselín. Proteíny delíme podľa toho, ktoré z nich obsahujú.

Živočíšne, to sú napríklad srvátkové, hovädzie alebo kazeínové. A rastlinné, medzi ktoré patria hrachové, tekvicové alebo z hnedej ryže.

Hlavný rozdiel medzi nimi je, že živočíšne sú tvorené všetkými typmi aminokyselín, kým rastlinným minimálne jeden typ chýba.

Z tohto hľadiska sú lepšie živočíšne, keďže obsahujú naozaj všetko, čo naše svaly potrebujú. No ak si vegán alebo intolerantný na laktózu, rastlinné proteíny sú vždy dobrým riešením. A ak správne vyskladáš jedálniček, docieliš také istí výsledky ako s živočíšnymi proteínmi.

naberanie-proteínu-do-flase
Zdroj: Unsplash

TIPY NA VYBRANIE TOHO SPRÁVNEHO PROTEÍNU

Stanov si svoje ciele

CHUDNUTIE:

Ak cvičíš, lebo chceš schudnúť, siahni po takom, ktorý je označený ako koncentrovaný. Telu dlhšie trvá kým ho strávi, tým pádom zaženieš hlad na dlhšiu dobu. Môže slúžiť aj ako rýchla a chutná náhrada za nejaký snack počas dňa.

VYPRACOVANIE A NABERANIE SVALOV:

V takom prípade je pre teba najlepšia voľba izolát. Veľmi rýchlo ťa vie pred tréningom nakopnúť a po tréningu zrýchliť regeneráciu.

Zdroj: Unsplash

Nezabudni na spánok

Proteín, ktorý obsahuje kazeín telo trávi 6 až 8 hodín. Preto je skvelý na naberanie hmotnosti a svalovej hmoty počas toho ako spíš. Taktiež ti zaručí príjem bielkovín hneď zrána, keď sa zobudíš.

Prečítaj si celú tabuľku výživových hodnôt daného produktu

Veľa proteínov používa umelé sladidlá, ktoré sú nenápadné, ale zato nie dobré pre naše telo.

Taktiež si všímaj obsah tukov a cukrov a pri každej príležitosti sa im zďaleka vyhýbaj.

Experimentuj a skúšaj

Okrem toho, že existuje veľa druhov proteínov, existuje aj veľa príchutí a značiek. To už záleží na chuťových bunkách každého človeka zvlášť. Či už ide o jahodovú, čokoládovú alebo vanilkovú príchuť. Všetky nájdeš na našej stránke. Výber je len na tebe. 😉