Zdravá Výživa

Sacharidy: zaujímavosti, ktoré by mal poznať každý

Dobu, kedy sa zatracovalo všetko, čo obsahovalo cukor, máme hádam za sebou. Napriek tomu o nich vieme trestuhodne málo, v poslednej dobe totiž  (neprávom) ostávajú v tieni bielkovín. Teraz je najvyšší čas porozumieť správne cukrom (a sacharidom všeobecne), aby sme ich mohli využiť vo svoj prospech. Spísali sme preto pre vás niekoľko jednoduchých informácií a tipov.

Ale najprv… sacharidy či cukry?

Iste ste si na potravinách všimli onu známu tabuľku hodnôt, kde sa v dvoch riadkoch pod sebou píše: „Sacharidy“ a o riadok nižšie „z toho cukry“. Jednoducho povedané, cukry sú jednou časťou sacharidov. Presnejšie povedané, cukry sú jednoduché sacharidy (mono- a di-). Kým začnete hovoriť, že na chémiu nie ste, dajte tomu ešte pár riadkov a dozviete sa, ako vám môže toto rozdelenie pomôcť pri tréningu či chudnutí.

Čím sa vykuruje ľudské telo?

Ľudské telo potrebuje na svoje fungovanie energiu – a surovinou, ktorú používa na výrobu energie, je VŽDY najjednoduchší sacharid, glukóza. Tú posúva do jednotlivých buniek, kde vzniká chemickou reakciou energia vo forme ATP.

Slovo VŽDY sme vyznačili zámerne. Zložitejšie sacharidy totiž telo vždy najprv rozkladá na jednoduchšie, až kým nedostane spomínanú glukózu. Jednoduché sacharidy sú preto najlepšie pripravené na tvorbu energie.

Zložitejšie sacharidy si telo musí najprv pripraviť, premeniť ich na jednoduchšie – a jednoduchšie – a jednoduchšie –  až kým nedostane glukózu. Dobrým prirovnaním by mohlo byť, že jednoduché sacharidy sú ako benzín, kým komplexné sacharidy sú ako ropa. Benzín horí hneď (a niekedy až príliš), ropu treba spracovať.

Ako využiť sacharidy v náš prospech?

Teraz, keď už poznáme rozdelenie sacharidov, poďme si povedať, ktorý typ čo dokáže – a čo to znamená pre nás.

Monosacharidy majú najjednoduchšiu štruktúru a sú teda ideálne ako rýchly zdroj energie. Pôsobia ako výbušnina. Telo s nimi nemá takmer žiadnu prácu ani z hľadiska času, ani z hľadiska námahy. Ak potrebujete energiu ihneď, monosacharidy sú správna cesta.

Každá minca má však dve strany – tento typ energie v tele dlho nevydrží. Navyše, ak za takouto energetickou bombou nenasleduje energetický výdaj, stávajú sa postupne tieto cukry vašim spoločníkom v oblasti bokov a brucha.

Ako to využiť? Ak potrebujete doplniť energiu pred náročným výkonom, glukóza je pre vás najlepším riešením. Háčik je v tom, že glukóza ako taká sa v bežných potravinách nevyskytuje. Viete si ju však kúpiť ako hotový produkt. Kvalitnú glukózu nájdete aj na našom eshope: výborná je napríklad Best Nutrition Glukóza | 1000 g.

Oligosacharidy predstavujú zložitejšie štruktúry, stále sú však pomerne ľahko rozložiteľné na jednoduché sacharidy a odtiaľ na glukózu.
A teraz krátke myšlienkové cvičenie: ktorý sacharid vám dodá energiu rýchlejšie, glukóza alebo sacharóza?

Správne, je to glukóza, keďže je to najjednoduchší sacharid a telo s ním nemá žiadnu prácu. Pre nás je však zaujímavejší ešte iný oligosacahrid – volá sa maltodextrín. Je akýmsi medzistupienkom medzi jednoduchými a komplexnými sacharidmi. Má teda to najlepšie z oboch typov sacharidov – je pomerne ľahko rozložiteľný, no pri jeho spracovávaní ho telo dodáva do obehu postupne, vďaka čomu je ideálny pri náročných tréningoch, kedy potrebujete dlhodobejší zdroj energie. Maltodextrín je veľmi vyhľadávaný práve medzi športovcami. Na eshope nájdete napríklad Maltodextrín 1000 g od Best Nutrition.

Polysacharidy sú zložité sacharidy, ktoré máme veľmi radi. Prečo? Pretože pre nás predstavujú energiu, ktorú z nich telo musí dostať. Vďaka tomu sa časť energie použije na metabolický proces a náš kalorický príjem nie je taký vysoký. Tieto sacharidy zároveň zamestnajú tráviaci trakt, takže nebudete mať pocit hladu. Prečo je to dôležité?

Predstavte si, že je večer a vy idete s priateľmi opekať. Ak budete do ohňa prikladať papier, budete mať veľmi rýchly nástup horenia – a o tri minúty bude tma. Potrebujete poriadne drevo, s ktorým musí oheň dlhšie bojovať. Energia sa tak uvoľňuje postupne a vy môžete pri plameni do polnoci spievať Trampské písně. Toto robia zložité sacharidy. Starajú sa o postupný prísun energie počas celého dňa a zabezpečujú, že nemáte každú polhodinu pocit hladu. Medzi najznámejšie polysacharidy patrí škrob a vláknina. Poznáte to, ráno ovsené vločky, potom je pauza, na obed zemiačky a potom dlhá pauza.

V poslednej dobe sa objavili výživové doplnky, ktoré obsahujú polysacharidy, zväčša amylopektínové (škrob), ktoré sú vďaka spracovaniu ľahšie stráviteľné a energia je tak rýchlejšie dostupná. Navyše obsahujú aj množstvo ďalších minerálov a vitamínov, ktoré telu prospievajú. Vďaka tomu aj u nás naberajú na popularite. Na eshope máme niektoré z tých najkvalitnejších, ako sú Fitness Authority Vitarade | 1000 g alebo Natural Nutrition Vitargo | 1000 g.

Dnešný článok bol dlhší, ale veríme, že ste sa dozvedeli veci, vďaka ktorým už nebudete na cukry (a iné sacharidy) hľadieť cez prsty.

Pridaj komentár