Tréning

Typy tréningov: Ako by mal vyzerať tvoj dokonalý plán?

Ako čas plynie a my si stále viac a viac zvykáme na tréningy, je veľká šanca, že strácame motiváciu. Či je to kvôli nedostatočným výsledkom, opakujúcim sa cvikom alebo chuťou skúsiť niečo nové. Ak sa si sa našiel v niektorom z týchto pocitov, neboj sa. Máme pre teba riešenie a tým je “rôznorodosť”. Preto sme si pre teba pripravili rôzne typy tréningov, s ktorými môžeš vyskladať svoj dokonalý plán a nikdy sa nebudeš nudiť.

Rôznorodosť

Tento pojem môže pre každého znamenať niečo iné, pretože fitness svet ponúka skoro všetko. No všeobecne by sme ju mohli nazvať aj ako “neustálu zmenu“. Či už ide o zmenu intenzity, náradia alebo celkovo typu tréningu. Pri posilňovaní to môže byť napríklad mix cvikov so strojmi ale aj s jednoručkami, ktoré doplníš mobilitou.

Prečo potrebuješ rôznorodosť v tréningoch?

Predstavme si naše telo, ako nejaký stroj alebo auto. Aby sme mohli povedať – tak do toho sa naozaj oplatí investovať – musí každá jedna časť spĺňať svoju funkciu na výbornú. A až tak to ako celok bude naozaj podávať dobrý výkon.

Rovnako i naše telo potrebuje rôzne typy tréningov, aby mohlo vylepšiť jeho rôzne časti. Okrem toho, naše svaly si vedia veľmi rýchlo zvyknúť na rovnaký level záťaže. Na jednej strane, je to super vlastnosť. No na druhej nás to oddeľuje od naplnenia celkového potenciálu, ktorý v sebe máme. Preto sa tak často spomína progresívne preťaženie.

Keď už chápeš, prečo je rôznorodosť tak dôležitá, od dokonalého tréningu ťa delí už len jedno. Potrebuješ niečo vedieť o typoch tréningov a ich princípoch.

Aerobický tréning (kardio)

Ťažko povedať či si tento typ tréningu vyžaduje predstavovanie. Kardio zažilo svoje “bum“ už pred nejakým časom. Svoju popularitu získalo vďaka tvrdeniu, že spáli najviac kalórií. Okrem toho, dá sa za kardio považovať skoro všetko. Behanie po obchodoch, prechádzka v lese, turistika, plávanie v mori a veľa iných. Počas týchto aktivít prebiehajú v tele procesy za prítomnosti kyslíka, preto sa nazýva aerobický tréning. Jeho hlavným cieľom je zlepšenie kondície a zdravia srdca.

typy-treningov-kardio
Zdroj: Unsplash

Anaeorbický tréning (HIIT)

Teraz nastáva tá zmena intenzity. HIIT, alebo vysoko intenzívny tréning, zvyšuje tvoj tep o 70%. Čiže určite sa zapotíš a zadýchaš. Takýto tréning sa skladá z dvoch častí. Fáza odpočinku a fáza výbušných cvikov. Patria tu šprinty, niektoré formy silového tréningu alebo špeciálne HIIT cviky. Ide o pomerne kratší tréning, ktorý nepotrebuje prítomnosť kyslíka. Tento typ tréningu spôsobuje tvorbu kyseliny mliečnej a buduje svalovú hmotu.

Zdroj: Unsplash

Silový tréning

Pod týmto pojmom si väčšinou predstavíme bodybuilderov, ktorým ide len o ich veľkosť a množstvo svalov. No silový tréning prináša veľa benefitov. Dá sa povedať, že ide o všetko pod jedným názvom. Vytrvalosť svalov, nárast svalov, sila, ale aj zdravie srdca. Na tento tréning je väčšinou potrebné závažie alebo činky, aby naše svaly museli pracovať proti vonkajšiemu odporu.

Zdroj: Unsplash

Strečing

Aj tento tréning sa dá ešte ďalej deliť. Pre lepšie porozumenie budeme rozlišovať flexibilitu a mobilitu nášho tela.

Flexibilita

Flexibilita využíva statický a pasívny strečing. Ide o držanie jednej polohy po dlhšiu dobu a na naťahovanie sa požíva nejaký vonkajší podnet. Teda sval, s ktorým pracuješ potrebuje na naťahovanie nejakú pomoc. Buď tvoj ďalší sval alebo niekto iný ho prinúti ísť za jeho vlastné limity. Tento typ tréningu ti môže pomôcť so stuhnutosťou svalov alebo s odolávaním stresu.

Mobilita

Bez mobility nikdy nevytvoríš svoj dokonalý plán. Môžeme povedať, že ona je dôvod prečo sa vôbec dokážeš hýbať. Na rozdiel od flexibility využíva dynamický a aktívny strečing. Pri tomto typu tréningu sval, ktorý chceš natiahnuť nepotrebuje žiadnu pomoc. Pre niektorých ľudí je práve toto dôvod, prečo je mobilita pre nich náročnejšia. Častokrát pri nej nájdeme svoje limity. No preto má aj veľa výhod. Napríklad bráni zraneniam a zjednodušuje každodenné hýbanie.

cvik-na-mobilitu-pre-roznorodost-v-treningu
Zdroj: Unsplash

Yoga

Yoga nie je žiadna novinka a dnes už existuje niekoľko druhov. Hatha, Ashtanga, Iyengar a veľa iných. Všetky druhy však majú spoločný princíp. Zjednocovanie pohybu a dýchania. Možno máš pocit, že yoga nemá s posilňovaním nič. No jej výhody majú rovnaký vplyv ako každý iný tréning. Chudnutie, flexibilita, zlepšené zdravie srdca a sily.

Zdroj: Unsplash

Pilates

Tento typ tréningu získal svoj názov podľa Joseph Pilates. Ide o skupinu cvikov, ktoré sa sústreďujú na zosúladenie, dýchanie a budovanie silného brušného svalstva. Medzi výhody pilates patrí lepšia koordinácia, flexibilita a balans.

Zdroj: Unsplash

Existuje ešte veľa ďalších typov tréningu, no aj veľa rôznorodosti bráni tvojím výsledkom. Ak stále meníš čo budeš cvičiť, tvoje svaly nemajú šancu ani nabrať na sile, ani na objeme. Preto pre svoj dokonalý plán vyber 2-3 a drž sa ich. Ak ťa tieto tréningy zaujali, pozri našu stránku, kde sme sa niektorým z nich venovali dopodrobna.