Zdravá Výživa

Zabudnite na čipsy a mliečnu čokoládu! 3 tipy pre zdravšiu alternatívu, keď sa chcete trochu odmeniť

O tom, že správne stravovanie je alfou a omegou zdravého a dobre vyzerajúceho tela a čistej mysle, nemusíme viesť diskusie – je to fakt. Často si ale neuvedomujeme, že najväčším problémom v našej strave nebývajú tie najväčšie jedlá na tanieri (teda raňajky, obedy a večere), ale množstvo sekundárnych doplnkov stravy, ktoré počas dňa prijímame a ktoré nie sú natoľko vyvážené, aby mohli nášmu telu byť aj prospešné. Možno ste tomu doteraz neverili, ale takéto doplnky stravy môžu v konečnom dôsledku urobiť pre vaše telo rovnako veľa ako poriadne zdravé raňajky.

Zdroj: pexels.com

Tu a tam čokoládka, poobede čosi na zahryznutie, večer niečo k filmu – a s chudnutím to zrazu napriek perfektne nastavenej strave akosi nefunguje. Na druhej strane, zvlášť pri nováčikoch platí, že by nemali hneď naskočiť na sparťanský stravovací režim – občasné malé potešenie môže povzbudiť ich odhodlanie vytrvať v nastavenom stravovacom režime. Preto sme pre vás spísali pár tipov na niektoré chutné doplnky výživy, ktorými môžete obohatiť svoju nastavenú stravu bez toho, aby ste sabotovali vlastnú snahu o rast svalov či spaľovanie tukov.

Si to, čo ješ (pri sledovaní Game of Thrones)

Jednou z najčastejších chýb, ktoré robíme, je, že celý deň tvrdo drieme a dávame si pozor na to aby sme mali správny príjem živín, no večer sme už vyšťavení a chceme si čo-to dopriať. Paradoxne, práve to, čo máte večer položené na stole pred telkou, môže do značnej miery rozhodnúť o tom, ako bude vyzerať váš pás

Večer je čas, kedy si telo začína pýtať soľ. A škrob. Áno, staré známe zemiakové čipsíky, pukance a legendárne DRU tyčinky. Nejde ani tak o to, že by tieto látky telo potrebovalo pre svoju chemickú rovnováhu – je to skôr psychologický návyk, ktorý nám pomáha vypnúť a telu signalizuje, že je tu čas oddychu. Ak teda telo nechce konkrétnu pochúťku, ale skôr naplnenie “oddychového rituálu”, dokážete ho prevychovať na zdravšiu verziu.

Najlepšou voľbou v tomto prípade býva, samozrejme, ovocie. Ak sa vám však na večerný rituál zdá príliš jednoduché, môžete skúsiť sušené ovocie. U nás sú to napríklad sušené jahody od BioMedical. Sú sušené mrazom a bez zbytočného chemického bordelu. A na stole vyzerajú luxusne. 🙂 Dobrou voľbou bývajú aj orechy či vysoko návykové tekvicové semienka (s tými ale opatrne, poznáte ten príbeh o dvoch vozoch dobre nasolených tekvicových jadierok ;). Ak sú pre vás čipsy na stole kultovou záležitosťou, ktorej sa skrátka nechcete vzdať, skúste napríklad čipsy ProteinPro Potato Chips s 24 % podielom proteínov a hladinou tuku o 40 % nižšou než u jeho komerčných bratrancov.

Vajíčkovú či s tatárkou? Arašidovú!

Nátierky sú témou, na ktorej by sa dala urobiť kvalitná dizertačka. Na jednej strane vítaný doplnok stravy, ktorý môže byť dobrým zdrojom mastných kyselín (oj, tuniaková!) a často býva zdrojom rýchlej energie pre mozog (Nut*lla). Často však aj zdrojom výčitiek: “No, tento posledný som si už mohol odpustiť!”

Zdroj: unsplash.com

Našťastie, v poslednej dobe sa roztrhlo vrece s nátierkami, ktoré sú dobré ako na skvelý štart do dňa, tak aj na večerné ľahké “zahryznutie”. Nájdete tu arašidové maslá bez palmového oleja a konzervantov, zmesové nátierky ako napríklad Coconela od Czech Virus alebo aj Ghee maslo bohaté na vitamíny A, D, E a K.

Netreba však zabúdať, že tu hovoríme o nátierkach – tie sú vhodné skôr v prvých dvoch tretinách dňa, takže ak máte chuť nakrájať si polovicu drevorubačského chlebíka a postaviť k tomu kilové vedierko arašidového masla, na druhý deň pochopíte, že ste sa neodmenili, ale potrestali. 🙂 Je to skôr ideálna poobedná náhrada karamelovej Milky po ťažkom rokovaní.

Palacinky, pudingy, kaše… Nie, nežartujeme!

Jedlá, ku ktorým máme silnú afinitu. Jedlá, ktorými sme boli uplácaní odmeňovaní celé detstvo. Jedlá, na ktoré bežne dostaneme slinu aj v dospelosti. Jedným z najväčších omylov v oblasti zdravého stravovania je, že vás zbaví všetkého potešenia na základe jednoduchej Arnieho rovnice: “No pain, no gain”. Ak to bolí, je to dobré.

Zdroj: Pexels.com

Pravda je pritom oveľa prozaickejšia. Všetko je to o chémii. Čím viac vieme o jedle a o tom, z čoho sa skladá, tým jednoduchšie je pre nás vytvoriť správny mix chuti, energie a živín. A aj tu platí, že každé jedlo má niekde na svete svoj lepší protipól. Na náš eshop sme naskladnili tie najobľúbenejšie, od proteínových palaciniek s vitamínmi, cez ryžovú kašu, na vlákninu bohatú rýchlu ovsenú kašu alebo proteínový pudingový krém – jednoducho potešenia od výmyslu sveta. Je ich však ešte oveľa viac; každý si tak ľahko nájde to, čo mu najlepšie sedí. Odmena má mnoho podôb a iste sa zhodneme, že najlepšie sú tie, ktoré vám neostanú visieť za pásom. 🙂

Každopádne platí, že základom pre zdravé stravovanie je správne porozumenie základným stavebným jednotkám stravy. Začať môžete tým, že si prečítate náš článok o sacharidoch. Čítajte, študujte – a pomedzi to zahryznite niečo zdravé. 😉

Máte nejaké vlastné tipy na zdravé odmeny? Dajte nám vedieť v komentári