Návod

Zlozvyky, ktoré ťa stoja vypracované brucho

Niektorých vecí v našom živote sa zbavíme ľahko, no iných ťažšie. Keď si začal cvičiť, pravdepodobne si sa najprv musel zbaviť zlozvyku poobedňajšieho vysedávania pred telkou. Keď si toto úspešne zvládol, začal si vidieť výsledky a všetko to prekonávanie sa malo zrazu zmysel. No čo ak tvoj jediný cieľ bolo zhodiť zopár kíl navyše a dosiahnuť vypracované brucho? Zmenil si stravu, pravidelne cvičíš…no zdá sa akoby nič nefungovalo. Možno sa nájdeš v tomto článku a nájdeš zlozvyky, ktoré podvedome robíš a ktoré ťa stoja vypracované brucho.

Cesta k vypracovanému bruchu

Aby tvoje brucho vyzeralo ako z časopisu, mal by si dodržiavať tri hlavné zásady.

Ak si sa už pokúšal o zhodenie pneumatiky okolo pása, určite vieš, že to nie je také ľahké. A cesta k vysnívanému vypracovanému bruchu je kľukatá. Možno máš pocit, že všetky zásady dodržuješ, no stále je niekde problém. Teraz sa pokúsime ho spoločne nájsť a zbaviť sa týchto zlozvykov. Aby si mohol konečne nájsť svoju cestu k pevnému bruchu.

vypracovane-brucho-zena
Zdroj: Unsplash

Zlozvyky, ktorých sa rýchlo zbav

Nedostatok spánku

Tento zlozvyk a jeho vplyv na naberanie tukov na bruchu už bol veľakrát skúmaný. My sa pozrieme na výskum vedcov z Wake Forest. Tí zistili, že ľudia, ktorí denne spali menej ako 5 hodín, naberajú viac tukov. Na druhej strane, ľudia, ktorí spali priemerne osem hodín, pribrali až dvakrát menej tukov. Čiže niečo na tom určite bude. Ak sa chceš dozvedieť viac akú spojitosť má spánok a tvoje svaly, pozri náš článok tu.

Rýchle jedenie

V tejto dobe ti už málokto povie, aby si spomalil. Všetko chceme rýchlo a hneď. No naše telo takto nefunguje. A aj keď sa za tie roky prispôsobilo už veľa veciam, rýchle jedenie mu stále spôsobí len samé problémy. Prečo? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Kým sa informácia zo žalúdka dostane do mozgu trvá 20 minút. Preto, keď ho bez prestávky napchávaš a už je plný, kým to dôjde do mozgu je neskoro. Neskoro na to, aby si prestal vtedy, kedy je to najvýhodnejšie pre tvoje telo. A tak zješ kalórie navyše, ktoré nemajú čo robiť a preto sa usadia. Mysli na to a nedovoľ, aby ťa tento zlozvyk obral o vypracované brucho.

zlozvyky-prejedanie-sa-a-rychle-jedenie
Zdroj: Unsplash

Obmedzovanie v jedle

Je jasné, že príjem kalórií by si mal mať pod kontrolou, ak chceš schudnúť a zmeniť svoje telo. No tu sa bavíme o extrémnych diétach, ktoré ťa vedú k tomu, aby si zo svojej stravy vylúčil celú skupinu jedál. Napríklad nízkotučná diéta alebo paleo diéta. Pri ich dodržiavaní hrozí niekoľko rizík. Buď si poškodíš zdravie, pretože telo neprijíma všetky potrebné látky, alebo upadneš do nadmerného prejedania sa. Preto by si mal prijímať aj proteíny, tuky a cukry, ale hlavne dbať na kalorický deficit. Možno sa obmedzuješ s tým, že si chceš pomôcť, no stále to je zlozvyk.

Stres

Častý stres patrí medzi zlozvyky, ktoré sú veľmi nenápadné a ktoré môžu spôsobiť hneď niekoľko problémov. Najčastejšie žalúdočné alebo so srdcom. No má na svedomí aj práve tukové vankúšiky na tvojom bruchu. Kvôli kortizolu, ktorý je do tela vypúšťaný počas stresu. Vysoká hladina tohto hormónu vedie k nadváhe a usadzovaniu tukov práve v oblasti brušných svalov.

Preto si nikdy nezabudni vyčleniť jeden deň na oddych a na to, čo ťa robí šťastným. Veľa ľudí našlo toto útočisko práve v cvičení. No pre teba to môže byť čítanie kníh, behanie v prírode, obľúbený film alebo spánok. 😉

Ak si naozaj nevieš predstaviť mať jeden deň pauzu od všetkého, využi zopár minút ticha ráno a medituj. Hoci len budeš sedieť a pozerať von oknom. Aj to ti môže prichystať myseľ na celý deň a vyhnúť sa stresu.

Zdroj: Unsplash

Nedodržiavanie pitného režimu

Nie nadarmo sa hovorí, že bez vody nie je život. Tak bez vody nie je vypracované brucho. 😉

Čistá voda je takým zázrakom, ktorý poháňa všetky funkcie v tvojom tele. No aby sme si to aj vedecky potvrdili. Virginia Tech výskum pozoroval ľudí, ktorý pred každým jedlom vypili pohár vody. Výsledky ukázali , že schudli o 30% viac. Tento efekt sa dá ešte zväčšiť, ak pridáš ľad. Okrem toho, je vedecky dokázané, že ľadová voda môže dokonca zrýchliť tvoj metabolizmus.