Zdravá Výživa

Najdôležitejšie živiny, ktoré počas zimy nesmú chýbať

Naše telo potrebuje počas zimy extra starostlivosť, aby sme si všetky zimné aktivity mohli užiť naplno. Najlepšou cestou ako docieliť zdravé telo odolné všetkým chorobám je pomocou správnej stravy. Niektoré vitamíny a živiny majú v zime oveľa väčší zmysel a je dôležité vedieť, ktoré to sú. Siahnuť potom môžeš po doplnkoch výživy, ktoré ti ľahko doplnia ich potrebné množstvo alebo tieto najdôležitejšie živiny hľadať v rôznych potravinách.

Naše telo vs zima

Naše telo najlepšie funguje, keď je vonku 22 stupňov. Akonáhle teplota začne klesať, nastávajú zmeny naokolo, ale aj vo vnútri nás. Brušné svaly sa mimovoľne sťahujú, metabolizmus sa spomalí a funkcie tela sa zhoršujú. No podľa niekoľkých vedcov toto nie je ten pravý dôvod prečo sme počas zimy náchylnejší na choroby.

Najväčší problém je, že nízke teploty nás nútia tráviť veľa času v uzavretom priestore, v ktorom sa baktérie vírusy najrýchlejšie šíria. Okrem toho, takéto teploty a vlhkosť spôsobujú, že škodlivé látky vedia prežiť v prostredí dlhšie. Preto je dôležité pracovať na lepšej imunite a sústrediť sa na najdôležitejšie živiny, ktoré pomáhajú bojovať proti chorobám.

Najdôležitejšie živiny počas zimy

Vitamín E

Vitamín E podporuje rast T-buniek, ktoré majú dôležitú úlohu v imunitnom systéme. Práve ony totiž bojujú proti infekcii a aktivujú ďalšie bunky na ochranu organizmu. No nielen to. Vitamín E slúži aj ako antioxidant, čo znamená, že podporuje rast vlasov a zdravú pokožku. Našťastie tieto výhody nám ponúka sama príroda v rôznych orechoch, avokáde, kiwi, špargli alebo v listovej zelenine.

ovocie-kiwi-zdroj-vitaminu-e-patriaci-medzi-najdolezitejsie-ziviny
Zdroj: Unsplash

Vitamín D

Vitamín D je živina, ktorú vieme prijať zo slnka a preto počas zimy sa často stáva že ho je málo. Jeho nedostatok má na svedomí zlú náladu, únavu a zvýšenú chorobnosť. Nevýhoda je, že sa nachádza vo veľmi málo potravinách, no medzi niektoré patria napríklad žĺtka alebo huby. Pre jeho dostatok ti odporúčame zvážiť doplnky výživy alebo vybehnúť rýchlo von vždy, keď aspoň trochu zasvieti slnko. Takto prirodzene prijmeme každý iné množstvo. Záleží od prostredia, času a množstva melanínu v tvojej koži. No predsa patrí medzi najdôležitejšie živiny počas zimy, pretože podporuje funkčnosť svalov, imunity a kostí.

Zdroj: Unsplash

Vitamín C

Všetci dobre vieme, že počas zimy by sme mali jesť veľa citrusového ovocia, pretože obsahuje vitamín C. Ale prečo je táto živina tak dôležitá? Tak po prvé, vitamín C sa podieľa na tvorbe protilátok a pôsobí ako antioxidant. Okrem toho, stimuluje tvorbu kolagénu, ktorý je potrebný na stavbu spojivového tkaniva. Aj keď si túto živinu telo nevie syntetizovať samo, vitamín C sa nachádza vo veľa potravinách. Napríklad už spomínané citrusové ovocie, brokolica, paradajka, červená paprika, zemiaky alebo bobuľové ovocie.

Zdroj: Unsplash

Zinok

Zinok je minerál, ktorý je taký malý zázrak. Pomáha regulovať funkciu imunitného systému, podporuje zdravie mozgu a produkuje energiu. Dokonca vďaka nemu môžeš skrátiť trvanie nádchy a rýchlo sa vrátiť do svojej každodennej rutiny. Niet divu, že patrí medzi najdôležitejšie živiny. Ak tvoj cieľ je prijať ho v strave, pamätaj, že pre organizmus je jednoduchšie dostať ho z živočíšnych zdrojov. Čiže hovädzie mäso, ustrice, mlieko a mliečne výrobky alebo vajcia.

Zdroj: Unsplash

Železo

Železo je základným stavebným kameňom zdravého tela. Je potrebný pri syntéze DNA, preprave kyslíka do celého tela a pri množstve ďalších funkcií. Skoro všetky najdôležitejšie živiny sú hneď po prijatí použité a zvyšok je vylúčený, ale toto nie je prípad železa. Po prijatí je použitý, no zvyšok je uskladnený na neskôr. Preto si musíš dávať pozor, aby si to so železom neprehnal. Pravda je však taká, že väčšine ľuďom práveže chýba. Doplniť sa dá cez mäso, ryby, datle, špenát alebo fazuľu.

Zdroj: Unsplash

Omega 3 kyseliny

Omega 3 kyseliny sú známe vďaka ich výhodám pre srdce. No sú dôležité aj počas zimy, keď býva skoro tma a nedá sa toho veľa robiť. Tieto mastné kyseliny totiž zlepšujú náladu a dodávajú energiu. Okrem toho, majú dobrý vplyv aj na nervový systém. Môžeme ich však prijať len cez stravu, preto do svojho jedálnička určite pridaj aj lososa, tuniaka alebo sardinky. Ak nie si veľký fanúšik rýb, tak môžeš siahnuť po chia semiačkach alebo vlašských orechoch.

Zdroj: Unsplash

Pridaj komentár