Zdravá Výživa

5 základných otázok (a odpovedí) k téme gainerov

Rok sa s rokom stretáva a naša práca na vyšportovanom tele je opäť ťažko skúšaná maminou domácou kuchyňou. Môže sa preto zdať nevhodné baviť sa o gaineroch, keď na vianočných a silvestrovských stoloch teraz ponuka domácich gainerov vysoko prevyšuje dopyt. Ani na vašom silvestrovskom stole nebude ležať mrkvový šalát s avokádovou nátierkou – skôr bude na stole otázka, ako sa po takých hodoch dostať opäť do formy.

Fitness Tričko Pánske M.A 29

Nie každý však má také šťastie, že môže slobodne priberať a naberať hmotu, ktorú potom premení na svaly. Veru tak, sú medzi nami aj jedinci, ktorým je priberanie rovnako cudzie ako nám chudnutie. Našťastie, aj takíto smoliari majú na svoju bolesť liek – a volá sa gainer. Pripravili sme preto stručný prehľad základných poznatkov o gaineroch, v ktorých by ste sa mali orientovať, ak sa práve chystáte na svoju zlomovú sezónu.

1. Čo je gainer?

Najjednoduchšou odpoveďou je, že ide o výživový doplnok určený na naberanie novej hmoty (z anglického “gain”, veď viete). Niektorí z nás totiž môžu naberať hmotu (a hmotnosť) veľmi rýchlo už len pri pohľade na chutné jedlo, iní však majú nastavený metabolizmus tak, že aj pri veľkej snahe im robí problém pribrať hoci aj jediné kilo. A práve pre týchto ľudí sú gainery ako stvorené.

Zdroj: Unsplash.com

2. Z čoho je gainer zložený?

Jeho najzákladnejšou súčasťou sú dve makroživiny. Skúsime tipy? Správne, sú to sacharidy a proteíny. Sacharidy zvyknú byť v gaineroch najviac zastúpenou zložkou, keďže podstatou gainera je zaobstarať čo najväčší kalorický prínos. Proteíny tvoria druhú najväčšiu súčasť gainera, keďže primárne nám ide o rast svalovej hmoty.

3. To je všetko? Sacharidy a bielkoviny?

Zdá sa to byť dosť jednoduché, no nie je to celkom tak. V prvom rade treba myslieť na to, že gainery obsahujú tie najkvalitnejšie sacharidy a proteíny, a to nielen z pohľadu samotného zloženia, ale aj s ohľadom na účel. Do gainera sa tak zámerne vyberajú také kazeínové, rastlinné či hovädzie proteíny, ktoré majú na nárast hmoty najväčší vplyv. Ďalšou dôležitou vecou je, že okrem dvoch základných zložiek sú gainery obohatené aj o ďalšie dôležité látky. V poslednej dobe je to najčastejšie kreatín, ktorý v tomto smere naozaj pomáha veci, ale tiež viaceré minerály či vitamíny. Niektorí doň pridávajú aj tráviace enzýmy, ktoré opäť zvyšujú efektivitu prijatej dávky (pozrite si napríklad MuscleTech Mass-Tech | 3200 g ).

4. Takže je to v podstate taký kvalitný obed?

Áno – aj nie. Gainer je vo svojej podstate výživový doplnok, takže v niektorých prípadoch by sme ho mohli považovať za náhradu (resp. doplnenie) denného menu. Jeho schopnosti dostať do tela čo najviac kalórii totiž môže konkurovať iba málo jedál. Na druhej strane – všetci poznáme zázračnú potravinársku formulku: “Výrobok neslúži ako náhrada rozmanitej stravy.” Aj keď je väčšina gainerov koncipovaná tak, aby zahŕňala pomerne široké spektrum telu prospešných látok, kvalitnú zeleninu a ovocie nenahradí. Preto je najlepšie využívať ho ako doplnok k plnohodnotnej strave – vtedy je jeho účinok najvyšší.

Zdroj: Unsplash.com

4. Má pre mňa gainer význam?

To závisí v prvom rade od vášho metabolizmu a telesnej konštitúcie. Ak je vašim cieľom schudnúť, namiesto gaineru budete chcieť zrejme siahnuť po nejakom kvalitnom spaľovači. Ak však máte problém s naberaním hmoty, ktorú chcete pretaviť na pekné a pružné svalstvo, na našom eshope nájdete najkvalitnejšie kúsky, aké sa dajú na trhu zohnať. Potom je už len na vás, či je vaším favoritom gainer s čo najvyšším podielom bielkovín (napríklad Mex Size Max | 6800 g), alebo taký, ktorého zloženie obsahuje látky, ktoré predĺžia čas vstrebávania živín do organizmu (ako PVL Mutant Mass | 2270 g).

5. Je gainer zdravá záležitosť?

Ak máme opäť odpovedať jednoducho, v tom prípade je odpoveď áno. Väčšina produktov na trhu (a všetky z nášho eshopu) je zložená iba z prírodných látok v čo najlepšom pomere – niektoré z gainerov sú dokonca vegánske. Samozrejme, tým, ktorí medzi tzv. “sypačky” radia dokonca aj proteínovú srvátku, asi neporadíme. Tým, ktorí tejto téme aspoň trochu rozumejú však stačí letmý pohľad na zloženie, aby im bolo hneď jasné, že ide v prvom rade “iba” o doplnok stravy. Ak si v niečom treba dať pozor, tak v tom, aby sa pre vás gainer nestal náhradou zdravej vyváženej stravy – to je však skôr otázka psychiky a zdravého rozumu.

Aké sú vaše skúsenosti s gainermi? Napíšte nám do komentára, nech máme tento článok čím obohatiť pre ostatných. 🙂