Zdravá Výživa

Chcete chudnúť aj počas zimy? Týchto 5 druhov potravín vám pomôže spaľovať tuk rýchlejšie

Máme tu január. Čas, kedy ľutujeme, čo sme predviedli na konci decembra, čas, kedy si dávame predsavzatia, čo tento rok určite (ne)urobíme. Keďže pre väčšinu z nás sú fitká nedostupné, ostáva nám nateraz investovať do domácej telocvične alebo niektorých sofistikovanejších metód.

Zdroj: Unsplash.com

Všetci však veľmi dobre vieme, že pevné a zdravé telo nie je iba o cvičení, ale aj o nastavení životosprávy, o definovaní si toho, čo a prečo jem, čo a prečo robím alebo čomu sa vyhýbam. A práve v týchto zimných mesiacoch vplýva strava a životospráva na našu postavu oveľa väčším percentom než v lete, kedy môžeme každú prebytočnú kalóriu spáliť behom cez les či pri rutine vo fitku.

Príroda sa nám však aj v tomto snaží pomôcť a udržať naše kilá na uzde, kým začneme opäť makať naplno. Prinášame vám preto zoznam 5 potravín, vďaka ktorým môžete zhadzovať efektívnejšie.

1. Chilli papričky

Jedna z mála potravín, ktorá vyvoláva rešpekt už na prvý pohľad. Každý, kto sa ňou frajersky pohrával v rukách a potom si náhodou pretrel oko, vie, o čom hovoríme. Čili papričky okrem toho, že dodajú jedlu neopakovateľnú chuť, sú však favoritom aj v tom, ako účinne dokážu podpáliť vaše tukové zásoby.

Zdroj:Unsplash.com

Čili papričky totiž obsahujú antioxidant kapsaicín. Ten má silné termogénne účinky – poznáte to, viac ohňa viac spáli. To je však iba jedna polovica kúzla tohto zaujímavého antioxidantu. Ten totiž zvyšuje aj pocit sýtosti. Vďaka tomu nebudete na jedlo myslieť a siahať po ňom tak často, a ak tak aj urobíte, nebudete potrebovať jesť také množstvo, na aké ste zvyknutí. Povedzme si to predsa na rovinu: spaľovanie tukov je nanič, ak následne zjete násobne väčšie množstvá.

Navyše, čili môžete použiť do obrovského množstva jedál (samozrejme, s mierou) a povzbudiť tak svoj metabolizmus v týchto ťažkých časoch.

2. Vajcia

Prekvapení? Vajcia skutočne patria medzi výberové raňajky – a to nie len pre svoju chuť, ale tiež pre svoju schopnosť povzbudzovať metabolitické odbúravanie tukov. Vďaka ideálnemu množstvu bielkovín v jednej porcii tiež pomáhajú udržiavať pocit sýtosti, čo spôsobí, že nebudete mať takú potrebu siahnuť po rôznych “vysokokalorických doplnkoch”.

Zdroj: Unsplash.com

Ak ich navyše skombinujete s čili papričkami, efekt nabudenia metabolizmu sa vďaka kapsaicínu ešte zvýši. Dosiahnete tak oveľa väčší dopad, ktorý je navyše vďaka pravidelnému zaradeniu vajec do jedálneho lístka efektívny aj v dlhodobom meradle. Tak sa používajú zbrane proti nepriateľovi.

3. Losos (a iné rybky)

O tom, že rybie mäso je dobré takmer na všetko, sa už popísalo veľa. Zrejme by ste však nečakali, že chudnúť sa dá aj s pomocou “mastných” rýb. Nuž, na prvý pohľad nie, ale keď sa na celú vec pozriete bližšie…

Zdroj: Unsplash.com

Losos je v prvom rade zdrojom tých najkvalitnejších proteínov, aké v živočíšnej ríši existujú. Už viackrát sme spomínali (napríklad aj v tomto článku), že trávenie bielkovín je náročný proces, ktorý využíva veľké množstvo energie a túto energiu telo získava nakopnutím metabolizmu. Keďže bielkoviny sú náročné na trávenie, poskytnú vám na dlhšie obdobie aj pocit sýtosti, a tak vám znížia kalorický príjem.  

A aby toho nebolo málo, mastné kyseliny ako omega-3 rovnako podporujú spaľovanie tukov a odbúravajú stresový hormón kortizol, ktorý sa podieľa na ukladaní tuku v tele.

4. Orechy  

A máme ich tu opäť. Orechy sú, podobne ako ryby, pomocníkmi takmer na všetko. Nedosahujú závratné kalorické hodnoty, vďaka ich zloženiu musí telo vynaložiť značnú energiu na ich strávenie, žalúdok je vďaka nim sýty o čosi dlhšie.

Zdroj: Unsplash.com

A keď sa pozrieme na ich zloženie, objavíme ďalšie skvelé veci: napríklad selén, ktorý funguje ako regulátor hormónov štítnej žľazy – to je tá, ktorá “manažuje” tuk v našom tele. Mandle obsahujú L-arginín, ktorý zvykneme používať aj ako pomocníka pri spaľovaní tukov počas cvičenia. Vlašské orechy zas udržiavajú správnu hladinu cholesterolu, ktorý nastavuje tvorbu testosterónu – a s ním prichádza aj chudá hmota. Orechy sú skrátka nenahraditeľné.

5. Káva (a zelený čaj)

O káve by sme mali začať premýšľať inak. Väčšina ľudí si totiž pod týmto slovom predstaví iba zrnká napustené kofeínom. Káva je však v skutočnosti zdrojom niekoľkých desiatok prírodných látok s najrôznejšími pozitívnymi účinkami na ľudský organizmus.

Zdroj: Unsplash.com

Paradoxne však, najväčší vplyv na chudnutie má jej najznámejšia látka – kofeín. Ten zvyšuje fyzickú a psychickú aktivitu človeka, no robí to presne tak isto, ako keď šoférujete auto a chcete zrýchliť. Šliapnete na plyn. Motor tak začne spaľovať oveľa väčšie množstvo paliva, čo je v podstate rovnaký princíp, aký využíva aj kofeín.

Ak to teda s kávou nepreháňate (a takého, ktorý by si toho bol vedomý, sme ešte nestretli), môžete ju považovať aj za svojho partnera pri chudnutí. Podobné účinky dosiahnete aj so zeleným čajom, ktorý je koniec-koncov často využívaný aj v spaľovačoch tukov (mnohé nájdete aj na našom eshope).

6. Počkať, nemalo tých potravín byť iba 5?

Malo. Ak sa však neuspokojíte s klasickými potravinami a potrebujete niečo progresívnejšie, môžete zvážiť aj niektoré zo spaľovačov na našom eshope. Môžete si vybrať, či hľadáte primárne L-karnitínové, jednozložkové alebo vás viac lákajú komplexné spaľovače, ktoré kvôli efektivite kombinujú viacero účinných látok pre čo najväčší a najrýchlejší účinok. Nezabudnite však, že názov “Výživové doplnky” má svoje opodstatnenie – vývážená strava, dostatok pohybu a spánku a istá striedmosť v jedení je vždy na mieste.

Štíhle telo totiž ešte automaticky neznamená zdravé a pevné telo.

Aké prírodné spaľovače tukov poznáte vy? Podeľte sa s nami o ne v komentári.

Related Posts